Będzie dodatek osłonowy do zakupu węgla?
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek osłonowy do zakupu węgla
"Inflacja jest największym wyzwaniem, więc musimy szukać narzędzi, aby do tych grup, które najbardziej odczuwają efekty inflacji trafić z poszczególnymi programami społecznymi, czy obniżką podatków, tak, jak to się będzie działo od 1 lipca, ale też jak planujemy w zakresie pomocy dla osób, które ogrzewają swoje mieszkania węglem" - powiedział po sobotniej konwencji PiS rzecznik rządu w rozmowie z dziennikarzami.
REKLAMA
Odnosząc się do bardzo wysokich cen węgla, Müller przypomniał, że podczas konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział działania osłonowe.
"Taki program będziemy szykować teraz, przygotowujemy szczegóły tak, by on trafił właśnie do tych grup, do tych osób, które faktycznie tej pomocy najbardziej będą potrzebowały" - oświadczył Müller.
Dodatek osłonowy dla osób ogrzewających dom węglem
REKLAMA
Dopytywany, jakie rozwiązania mógł mieć na myśli wicepremier Kaczyński, gdy mówił, że już podjęto decyzję o zapewnieniu tym, którzy opalają węglem swoje domy, "ceny węgla na poziomie, który był jeszcze do niedawna", rzecznik rządu zapewnił, że "przedstawimy to niebawem".
"Bo chodzi o to, żeby stworzyć takie mechanizm (...), żeby pomóc tym osobom, które najbardziej potrzebują tego wsparcia; czyli przede wszystkim tym, którzy na przykład mniej zarabiają. Więc musimy tutaj ustalić i zastanowić się nad kryteriami, czy wprowadzać kryteria dochodowe, czy nie; na obecnym etapie trwa dyskusja" - powiedział. Według niego, szczegółowe rozwiązania mogą zostać wypracowane w ciągu miesiąca.
Rzecznik rządu zapowiedział też decyzje, które mogą wpłynąć na marże firm pośredniczących w sprzedaży węgla.
Spółki Skarbu Państwa będą prowadziły bezpośrednią sprzedaż węgla?
"Z drugiej strony wprowadzamy też mechanizmy dotyczące niwelowania pośredników po drodze; to znaczy spółki Skarbu Państwa zostały zmobilizowane do tego, aby zajmować się również sprzedażą bezpośrednią produktów, a nie przez pośredników, co ma też obniżyć marże na końcowej cenie" - wyjaśnił. Jak zadeklarował w konkluzji, "taki pakiet działań niebawem przedstawimy".
Wcześniej wicepremier Kaczyński przyznał, że działania osłonowe wobec wysokich cen węgla, to jeszcze "nieskończona operacja". "Ale z całą pewnością to zrobimy; to jest na pewno dla tych, którzy mają trudno, i których byśmy skazywali na to, że nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań" - zaznaczył Jarosław Kaczyński.
Dodatek osłonowy i jego definicja
Jest to dodatkowa pomoc finansowa wypłaca osobom o niskich dochodach. Ma zapewnić ochronę przed ubóstwem energetycznym. Obecnie wypłacany jest na podstawie ustawy o dodatku osłonowym z dnia 17 grudnia 2021 roku. Jest to kluczowy element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.
Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego:
- Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
- Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
- Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
- Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.
autor: Mieczysław Rudy
rud/ drag/
Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat