SN: w sprawie wyłączenia sędziego powołanego od 2018 r. nie może orzekać inny taki sędzia
REKLAMA
REKLAMA
- Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie
- Ważne orzeczenie Izby Karnej SN – składy sędziowskie mogą być dotknięte wadą
- Kwestia wyłączenia sędziego ze składu orzekającego
- Strony mogą wnioskować o wyłączenie sędziego
Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie
Jak dodano, w przeciwnym razie doszłoby do sytuacji "objętej zakazem nemo iudex in causa sua", czyli mówiącej, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie.
REKLAMA
Ważne orzeczenie Izby Karnej SN – składy sędziowskie mogą być dotknięte wadą
REKLAMA
W czwartek Izba Karna SN w składzie siedmiu sędziów pod przewodnictwem prezesa Michała Laskowskiego wydała obszerną uchwałę odnoszącą się do kwestii obsady składów sędziowskich przez sędziów nominowanych przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną na podstawie nowelizacji z końca 2017 r.
Jak głosi pierwszy punkt uchwały, KRS ukształtowana przepisami nowelizacji przepisów z 8 grudnia 2017 r. nie jest organem tożsamym z organem konstytucyjnym, którego skład i sposób wyłaniania reguluje Konstytucja RP. W drugim zastrzeżono, że "brak jest podstaw do przyjęcia a priori, że każdy sędzia sądu powszechnego, który uzyskał nominację w następstwie brania udziału w konkursie przed KRS po 17 stycznia 2018 r., nie spełnia minimalnego standardu bezstronności".
Kwestia wyłączenia sędziego ze składu orzekającego
Jednocześnie w kolejnych punktach uchwały SN odniósł się do rozstrzygania kwestii wyłączeń takich sędziów ze składów i szczegółów odnoszących się do badania przez sądy ich bezstronności.
"Z całą pewnością różne kryteria będą tutaj badane i brane pod uwagę. Jako przykład wskazujemy, że sąd powinien brać pod uwagę, jak ma się droga awansowa danego sędziego z jego jednoczesną drogą awansową w administracji sądowej; czy mamy do czynienia z utajnieniem obrad KRS w zakresie badania danej kandydatury; jaka była opinia sędziów wizytatorów, zgromadzenia ogólnego sędziów i kolegium sądu na temat poszczególnych kandydatur i jak wyglądała kwestia konkurencji" - wywodził w uzasadnieniu uchwały sędzia SN Jerzy Grubba.
Strony mogą wnioskować o wyłączenie sędziego
Dodał, że kolejną kwestią jest to, jak "powinien zachować sąd, w obliczu takiej sytuacji, gdy w składzie zasiada sędzia, co do którego instytucjonalnej bezstronności są wątpliwości". "Trzeba by zacząć od poinformowania stron o tym, że w składzie takiego sądu zasiada osoba, która otrzymała nominację po grudniu 2017 r. z wniosku nowej KRS. To pozwoli stronie na rozważenie, czy w takiej sytuacji złoży wniosek o wyłączenie danego sędziego" - powiedział sędzia Grubba. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat