REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór z UE o wymiar sprawiedliwości. Czy zmiany w SN uratują unijne fundusze dla Polski?

KPO Izba Dyscyplinarna SN fundusze UE
KPO Izba Dyscyplinarna SN fundusze UE
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Pozostaje mieć nadzieję, że uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym to koniec sporu z Komisją Europejską oraz UE nt. wymiaru sprawiedliwości, że obszar sporu został zawężony do KPO - podkreślił w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Jednak wątpliwości pozostają

Prezydent chce zmienić ustawę o SN, aby UE nie zablokowała środków z KPO

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapewniał w Sejmie, że "wynegocjowaliśmy KPO" i "zakończyliśmy negocjacje kamieni milowych". Zapowiedział też przybycie 2 czerwca do Polski szefowej KE Ursuli von der Leyen.

REKLAMA

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN. Czy zlikwiduje niebezpieczeństwo dla Funduszy z UE?

Sobolewski, pytany w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy to oznacza zakończenie sporu z UE nt. polskiego wymiaru sprawiedliwości, odparł, że "pozostaje mieć taką nadzieję". "Na dziś mamy takie ustalenia" - dodał. Według niego, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przybyć do Polski "w celu przekazania decyzji o zatwierdzeniu polskiego KPO, co na tym etapie kończy okres rozbieżności poglądów w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

Poseł wyraża nadzieję, że UE przestanie zgłaszać pretensje w kwestii polskiego sądownictwa

REKLAMA

Polityk wyraził nadzieję, iż "to zakłada, że Komisja Europejska, Unia Europejska też dalej nie będzie posuwać się w obszarze, który nie jest jej przyznany w żadnym wypadku w żadnym traktacie, czyli w obszarze wymiaru sprawiedliwości, jako obszarze wewnętrznym danego państwa, członka UE".

Sobolewski dopytywany, czy przyjazd Ursuli von der Leyen do Polski, zaplanowany na 2 czerwca może być także "nowym otwarciem w relacjach na linii Warszawa-Bruksela", odpowiedział: "Optymistycznie można powiedzieć, że dobrze by było, gdyby to było takie nowe otwarcie. Z naszej strony jest takowa wola, natomiast mamy nadzieję, że takowa wola jest też z drugiej strony, ze strony Komisji Europejskiej".

Zatwierdzenie KPO to złożona procedura

Jak zauważył, przyjazd von der Leyen z informacją o zatwierdzeniu KPO jest tylko początkiem całej procedury. "Trzeba podkreślić, że Polska będzie musiała złożyć kolejne wnioski o wypłatę pierwszych transz i te wnioski mają być rozpatrzone. Pierwsze pieniądze mogą popłynąć do Polski najwcześniej na przełomie sierpnia i września" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytany, czy polski rząd otrzymał zapewnienie, że takie rozpatrzenie nastąpi w trybie, w jakim powinno nastąpić Sobolewski wyraził nadzieję, że tym razem procedury "zostaną właściwie potraktowane przez KE".

Pretensje UE również o neo-KRS

Na uwagę, że zastrzeżenia instytucji UE do zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości dotyczyły także Krajowej Rady Sądownictwa, Sobolewski został zapytany, czy ten obszar został zawężony do tego, co obejmuje nowelizacja. "Mam taką nadzieję, że ten obszar został zawężony do spraw związanych bezpośrednio powiązanych z KPO, ponieważ o KRS-ie nie było mowy" - zaznaczył.

Poseł wyraża nadzieje, że spór o sądy jest już za nami, a unijne fundusze są już bezpieczne

REKLAMA

Wyraził nadzieję, że "ten okres jest już za nami, i teraz skupiamy się tylko i wyłącznie na tym, aby niwelować skutki pandemii koronawirusa". "Musimy też od razu przejść do kolejnego etapu, czyli stanowczego domagania się wsparcia Polski w związku z kryzysem na naszej wschodniej granicy. Polska przyjęła już ponad 3,5 miliona Ukraińców uciekających przed wojną" - zauważył.

Poseł zaznaczył, że UE "szczodrze potraktowała prezydenta Turcji i Turcję, przeznaczając prawie 7 miliardów euro na pomoc w związku z kryzysem migracyjnym w 2014 roku". "Oczekujemy takiego samego wsparcia i minimum takiej samej pomocy od Unii Europejskiej w tym przypadku" - oświadczył.

Według Sobolewskiego, są w tej sprawie prowadzone rozmowy, zastrzegł jednak, że nie jest członkiem rządu i nie chce wkraczać w zakres kompetencji ministrów i premiera. "Natomiast wiem, że są takie rozmowy i są takie oczekiwania z naszej strony" - dodał. Pytany o reakcję Brukseli, Sobolewski ocenił, że reakcja ta "powinna być oczywista, ale tak nie jest".

"To jest kolejny taki przykład, że solidarność europejska, o której często mówią politycy z Europy Zachodniej, jest bardziej skupiona na solidarności europejskiej, ale nie ze stroną ukraińską, a bardziej wybrzmiewa solidarność europejska z kremlowskim Hitlerem, i - jak widać - ma on dosyć duże grono przyjaciół i Europie Zachodniej, i w Polsce" - ocenił Krzysztof Sobolewski.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA