REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór z UE o wymiar sprawiedliwości. Czy zmiany w SN uratują unijne fundusze dla Polski?

KPO Izba Dyscyplinarna SN fundusze UE
KPO Izba Dyscyplinarna SN fundusze UE
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Pozostaje mieć nadzieję, że uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym to koniec sporu z Komisją Europejską oraz UE nt. wymiaru sprawiedliwości, że obszar sporu został zawężony do KPO - podkreślił w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Jednak wątpliwości pozostają

Prezydent chce zmienić ustawę o SN, aby UE nie zablokowała środków z KPO

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapewniał w Sejmie, że "wynegocjowaliśmy KPO" i "zakończyliśmy negocjacje kamieni milowych". Zapowiedział też przybycie 2 czerwca do Polski szefowej KE Ursuli von der Leyen.

REKLAMA

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN. Czy zlikwiduje niebezpieczeństwo dla Funduszy z UE?

Sobolewski, pytany w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy to oznacza zakończenie sporu z UE nt. polskiego wymiaru sprawiedliwości, odparł, że "pozostaje mieć taką nadzieję". "Na dziś mamy takie ustalenia" - dodał. Według niego, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przybyć do Polski "w celu przekazania decyzji o zatwierdzeniu polskiego KPO, co na tym etapie kończy okres rozbieżności poglądów w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

Poseł wyraża nadzieję, że UE przestanie zgłaszać pretensje w kwestii polskiego sądownictwa

REKLAMA

Polityk wyraził nadzieję, iż "to zakłada, że Komisja Europejska, Unia Europejska też dalej nie będzie posuwać się w obszarze, który nie jest jej przyznany w żadnym wypadku w żadnym traktacie, czyli w obszarze wymiaru sprawiedliwości, jako obszarze wewnętrznym danego państwa, członka UE".

Sobolewski dopytywany, czy przyjazd Ursuli von der Leyen do Polski, zaplanowany na 2 czerwca może być także "nowym otwarciem w relacjach na linii Warszawa-Bruksela", odpowiedział: "Optymistycznie można powiedzieć, że dobrze by było, gdyby to było takie nowe otwarcie. Z naszej strony jest takowa wola, natomiast mamy nadzieję, że takowa wola jest też z drugiej strony, ze strony Komisji Europejskiej".

Zatwierdzenie KPO to złożona procedura

Jak zauważył, przyjazd von der Leyen z informacją o zatwierdzeniu KPO jest tylko początkiem całej procedury. "Trzeba podkreślić, że Polska będzie musiała złożyć kolejne wnioski o wypłatę pierwszych transz i te wnioski mają być rozpatrzone. Pierwsze pieniądze mogą popłynąć do Polski najwcześniej na przełomie sierpnia i września" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytany, czy polski rząd otrzymał zapewnienie, że takie rozpatrzenie nastąpi w trybie, w jakim powinno nastąpić Sobolewski wyraził nadzieję, że tym razem procedury "zostaną właściwie potraktowane przez KE".

Pretensje UE również o neo-KRS

Na uwagę, że zastrzeżenia instytucji UE do zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości dotyczyły także Krajowej Rady Sądownictwa, Sobolewski został zapytany, czy ten obszar został zawężony do tego, co obejmuje nowelizacja. "Mam taką nadzieję, że ten obszar został zawężony do spraw związanych bezpośrednio powiązanych z KPO, ponieważ o KRS-ie nie było mowy" - zaznaczył.

Poseł wyraża nadzieje, że spór o sądy jest już za nami, a unijne fundusze są już bezpieczne

REKLAMA

Wyraził nadzieję, że "ten okres jest już za nami, i teraz skupiamy się tylko i wyłącznie na tym, aby niwelować skutki pandemii koronawirusa". "Musimy też od razu przejść do kolejnego etapu, czyli stanowczego domagania się wsparcia Polski w związku z kryzysem na naszej wschodniej granicy. Polska przyjęła już ponad 3,5 miliona Ukraińców uciekających przed wojną" - zauważył.

Poseł zaznaczył, że UE "szczodrze potraktowała prezydenta Turcji i Turcję, przeznaczając prawie 7 miliardów euro na pomoc w związku z kryzysem migracyjnym w 2014 roku". "Oczekujemy takiego samego wsparcia i minimum takiej samej pomocy od Unii Europejskiej w tym przypadku" - oświadczył.

Według Sobolewskiego, są w tej sprawie prowadzone rozmowy, zastrzegł jednak, że nie jest członkiem rządu i nie chce wkraczać w zakres kompetencji ministrów i premiera. "Natomiast wiem, że są takie rozmowy i są takie oczekiwania z naszej strony" - dodał. Pytany o reakcję Brukseli, Sobolewski ocenił, że reakcja ta "powinna być oczywista, ale tak nie jest".

"To jest kolejny taki przykład, że solidarność europejska, o której często mówią politycy z Europy Zachodniej, jest bardziej skupiona na solidarności europejskiej, ale nie ze stroną ukraińską, a bardziej wybrzmiewa solidarność europejska z kremlowskim Hitlerem, i - jak widać - ma on dosyć duże grono przyjaciół i Europie Zachodniej, i w Polsce" - ocenił Krzysztof Sobolewski.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

REKLAMA

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

REKLAMA

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

REKLAMA