REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Sąd w smartfonie" i dalsza informatyzacja sądownictwa

"Sąd w smartfonie" i dalsza informatyzacja sądów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie. W realizacji jest m.in. projekt "sąd w smartfonie". Resort zapowiada też "zdalny dostęp" sądów do informacji pochodzących z rejestrów państwowych.

Cyfryzacja w polskim sądownictwie

Zmierzamy do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie; wprowadziliśmy już e-doręczenia, prace pełnomocników, elektroniczne księgi wieczyste oraz elektroniczne płatności sądowe - mówili w środę wiceministrowie sprawiedliwości Sebastian Kaleta i Michał Woś.

REKLAMA

Kaleta zapewnił, że "w polskich sądach nastała rewolucja cyfrowa". "Przez lata w zaciszach gabinetów, w MS urzędnicy i informatycy pod nadzorem ministra Ziobry przygotowali i wdrożyli szereg systemów informatycznych, z których korzystają miliony Polaków" - powiedział wiceszef MS.

Przekazał, że obecnie mamy "30-proc. współczynnik całkowitej załatwialności spraw on-line", a czas postępowań skrócił się o dwa miesiące. "Zmierzamy do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie" - zapowiedział.

Wiceszef MS dodał, że e-doręczenia przyniosły rewolucję w pracy pełnomocników sądowych, którzy teraz proste informacje z sądu, część rozstrzygnięć dostają bezpośrednio w systemie informatycznym. "Tylko w zaledwie niecały rok mamy ponad trzy miliony przekazanych doręczeń, 10 milionów przekazanych dokumentów i 50 tysięcy profesjonalnych pełnomocników, którzy na co dzień korzystają z tego systemu" - mówił Kaleta.

Zaznaczył, że to nie tylko udogodnienie dla pracy pełnomocników, ale też przyśpieszenie postępowań. "Kilka minut i pełnomocnik wie, co się dzieje w jego sprawie" - zauważył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z danych MS wynika, że liczba użytkowników Portalu Informatycznego będących profesjonalnymi pełnomocnikami wzrosła od lipca 2021 r. o 20 proc. procent, do ponad 51 tys. osób.

REKLAMA

Kaleta wskazał, że również Elektroniczne Księgi Wieczyste to duże ułatwienie. "Część spraw, które załatwiamy u notariuszy bezpośrednio trafia do sądów wieczysto-księgowych drogą elektroniczną. Nie musimy przychodzić z każdą sprawą do sądu, by dokonać zmian w księdze wieczystej, robią to notariusze, po prostu w systemie rejestruje się dane i trafia to do sądów drogą elektroniczną" - mówił wiceminister.

Woś przypomniał też, że 1 lipca ub. roku uruchomiony został Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy i już poprzez ten system złożonych zostało ćwierć miliona wniosków. "Przedsiębiorcy nie muszą stać w kolejkach, koniec z tonami papieru, w tej chwili wszystko dzieje się on-line" - mówił Woś.

Dodał, że opłaty sądowe można wnosić drogą elektroniczną za pośrednictwem strony oplaty.ms.gov.pl.

Przedstawiciele resortu przypomnieli, że od 1 stycznia 2017 r. przez e-Płatności można uregulować opłatę za pozew (wniosek), opłatę kancelaryjną (np. za wydanie odpisu orzeczenia) oraz dokonać zakupu znaku opłaty sądowej w formie elektronicznej.

Informatyzacja KRS

REKLAMA

Zdaniem resortu, sukcesem okazała się także pełna informatyzacja Krajowego Rejestru Sądowego. Chodzi o wprowadzone 1 lipca 2021 r. rozwiązanie, polegające na tym, że wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie, co oznacza "koniec papierowej biurokracji". MS informuje, że od tego czasu przez Portal Rejestrów Sądowych obsługujący e-KRS złożono 264 tys. wniosków oraz ponad 94 tys. pism. Korzystając z nowej możliwości przedsiębiorcy zarejestrowali przez e-KRS ponad 640 prostych spółek akcyjnych.

Ogromnym ułatwieniem, wprowadzonym w 2018 r., są zdaniem MS elektroniczne sprawozdania finansowe, które umożliwiają przedsiębiorcom składanie bezpłatnie drogą elektroniczną, poprzez Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF), dokumentów finansowych do KRS. Według MS, przedsiębiorcy zamieścili już w Repozytorium 5 mln 200 tys. dokumentów finansowych. Użytkownicy pobrali z internetowej przeglądarki RDF pobrali ok. 156 mln dokumentów finansowych.

Podczas konferencji prasowej wiceministrowie Kaleta i Woś omawiali ponadto takie rozwiązania "rewolucji cyfrowej" w sądach, jak Elektroniczne Księgi Wieczyste, aplikację "Portal Informacyjny", cyfrową rejestrację rozpraw, rozprawy zdalne, System Losowego Przydziału Spraw sędziom, rejestr pedofilów, elektroniczny dozór, Krajowy Rejestr Zadłużonych czy e-licytacje komornicze.

Sąd w smartfonie

Poinformowali także o kolejnych projektach tej rewolucji, które są w realizacji, w tym "sąd w smartfonie" - poprzez system zintegrowany z aplikacją mObywatel, będzie można poprzez smartfon m.in. wziąć udział w rozprawie online, wysłać do sądu pismo potwierdzone Profilem Zaufanym czy przeczytać zdigitalizowane akta.

Według wiceministra Wosia, prace w tym zakresie są bardzo zaawansowane, podobnie jak w przypadku elektronicznych doręczeń sądowych (terminy rozpraw nie będą spadać, nie będzie tzw. pustych wokand), czy informatyzacji postępowania karnego poprzez system Prokuratury Krajowej PROK-SYS (chodzi o automatyczny dostęp do baz danych podmiotom publicznym i prywatnym, zdalną komunikację ze wszystkimi uczestnikami postępowania, takimi jak sądy i policja, oraz umożliwienie prowadzania czynności procesowych na odległość).

Zdalny dostęp sądu do informacji z rejestru

MS zapowiada także "zdalny dostęp" sądów do informacji pochodzących z rejestrów państwowych (obecnie sądy uzyskują do nich dostęp dopiero po przesłaniu pisma w wersji papierowej, co znacznie wydłuża czas postępowań) oraz uruchomienie elektronicznej wysyłki zawiadomień z Wydziałów Ksiąg Wieczystych do Ewidencji Gruntów i Budynków prowadzonych w starostwach (resort planuje, że wyeliminuje to przekazywanie zawiadomień w wersji papierowej nawet do ok. 1 mln dokumentów rocznie).

Podsumowując konferencję prasową, wiceminister Kaleta zapewnił, że "informatyzacja sądów postępuje i jest priorytetem ministra Ziobry i nas, jako jego najbliższych współpracowników". "Zdajemy sobie sprawę, że także rozwój gospodarczy Polski jest zależny od tego, czy sądy będą w stanie sprawnie rozpatrywać sprawy, a także od tego, czy sprawnie będzie przebiegał obieg informacji. (...) Cyfrowe sądownictwo jest dzisiaj zdecydowanie bliższe, niż dalsze" - oświadczył Sebastian Kaleta. (PAP)

Autorzy: Mieczysław Rudy, Karol Kostrzewa
rud/ kos/ godl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA