Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
REKLAMA
REKLAMA
- Nakaz zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej zostanie zniesiony
- Zbieg tytułów ubezpieczeń
- Rehabilitacja lecznicza w ośrodkach KRUS
- Od kiedy nowe przepisy?
Nakaz zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej zostanie zniesiony
Znowelizowana ustawa jest w dużej mierze odpowiedzią na postulaty rolników indywidualnych i organizacji rolniczych, które były zgłaszane od wielu lat.
REKLAMA
Najważniejszą zmianą jest zniesienie przepisu nakazującego zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej przez rolnika, który osiągnął wiek emerytalny, jeśli chce on mieć wypłaconą emeryturę w całości poinformowała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka na wtorkowym posiedzeniu komisji rolnictwa.
Wiceminister wskazała, że przepis ten jest uznawany na wsi za "krzywdzący" i jest swego rodzaju "ewenementem", bo w innym zawodzie nie ma nakazu wyzbycia się warsztatu pracy przy przechodzeniu na emeryturę.
Przypomniała, że podczas prac sejmowych w imieniu związku "Solidarność RI" zgłoszona została poprawka polegającą na skreśleniu przepisu zobowiązującego rolnika-emeryta, który dalej będzie pracował na gospodarstwie, do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w pełnym zakresie. Poprawka ta została zaakceptowana przez Sejm.
Zbieg tytułów ubezpieczeń
Ustawa reguluje kwestie związane z tzw. zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego (KRUS) i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS). Dzięki temu rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej. Gembicka poinformowała, że trwają prace resortu rolnictwa z ministerstwem polityki społecznej w tym zakresie.
Rehabilitacja lecznicza w ośrodkach KRUS
REKLAMA
Znowelizowana ustawa wprowadza możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych. Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS.
Ustawa ponadto zakłada, że rolnicy-emeryci będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.
Wiceminister zapytana o koszty dla budżetu nowych regulacji wyjaśniła, że w ciągu 10 lat wydatki wyniosą ok. 4,1 mld zł.
Od kiedy nowe przepisy?
Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. (PAP)
autor: Anna Wysoczańska
awy/ skr/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat