Dodatkowy termin na pierwsze przesłanie prądu z OZE do sieci [Sejm]
REKLAMA
REKLAMA
- Termin na wprowadzenie energii z OZE do sieci energetycznej wydłużony z 30 czerwca 2022 r. do 16 lipca 2024 roku.
- Nowy termin na pierwsze przesłanie energii z OZE do sieci bo był COVID-19
- Wprowadzono strategiczne mapy hałasu
- Co to jest przegląd ekologiczny?
- Jaka jest bezpieczna odległość od nowych zakładów
Nowelizacja Prawa ochrony środowiska, która odnosi się m.in. do kwestii ochrony przed hałasem, ma za zadanie zaimplementowanie dyrektyw unijnych ws. wspólnych metod oceny hałasu i ustalenia metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku.
REKLAMA
Termin na wprowadzenie energii z OZE do sieci energetycznej wydłużony z 30 czerwca 2022 r. do 16 lipca 2024 roku.
Jedna z przyjętych w noweli poprawek, autorstwa klub PiS, przewiduje wydłużenie terminu na wprowadzenie energii z OZE do sieci energetycznej z 30 czerwca 2022 r. do 16 lipca 2024 roku.
Posłanka Anna Paluch (PiS) w czwartek rano podczas posiedzenia sejmowej komisji środowiska rekomendowała przyjęcie tej poprawki, mimo że nie jest ona bezpośrednio związana z ustawą Prawo ochrony środowiska. Jak tłumaczyła, zgodnie z art. 184 ustawy o OZE określone kategorie wytwórców energii odnawialnej powinny rozpocząć wprowadzenie tej energii do sieci energetycznej do 30 czerwca 2022 r., żeby nie zerwano z nimi umów o przyłączenie do sieci.
Nowy termin na pierwsze przesłanie energii z OZE do sieci bo był COVID-19
REKLAMA
Wskazała, że z powodu dwóch lat epidemii Covid, a teraz wojny w Ukrainie, inwestorzy mają opóźnienia w realizacji tych inwestycji. "Te opóźnienia, które są niezawinione przez inwestorów, mogę skutkować tym, że zakłady energetyczne wypowiedzą umowy przyłączeniowe, pomimo bardzo zaawansowanego stopnia realizacji tych inwestycji" - wskazała.
Jak podkreśliła, w tej poprawce chodzi o to, żeby tym wszystkim wytwórcom OZE - w tym samorządom, zapewnić dodatkowy czas na przyłączenie do sieci. "Tym bardziej, że Polska podejmuje duże wysiłki na rzecz uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii, czyli każda instalacje OZE będzie działa na korzyść naszego systemu energetycznego. Do tego jest korzystna dla podmiotów biorących udział w tych projektach" - dodała Paluch.
Wprowadzono strategiczne mapy hałasu
Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, podmioty sporządzające strategiczne mapy hałasu (tj. zarządzający głównymi drogami, liniami kolejowymi oraz lotniskami, a także prezydenci miast powyżej 100 tys. mieszkańców) będą musiały stosować zaktualizowane metody oceny hałasu, określone w przepisach unijnych.
Nowela zakłada, że organy ochrony środowiska (tj. marszałkowie województw) i podmioty sporządzające strategiczne mapy hałasu zostaną wyposażone w narzędzie umożliwiające dokonanie w jednorodny sposób oceny szkodliwych skutków hałasu drogowego, kolejowego i lotniczego.
Co to jest przegląd ekologiczny?
Marszałek województwa będzie mógł też nakładać - na zarządzającego drogami innymi niż autostrady i drogi ekspresowe, które usytuowane są w miastach na prawach powiatu – obowiązek sporządzenia i przedkładania marszałkowi województwa przeglądu ekologicznego. Przegląd ekologiczny dostarcza informacji na temat faktycznego oddziaływania konkretnego obiektu na środowisko, a w przypadku, gdy obiekt nie spełnia przepisów o ochronie środowiska – proponuje działania naprawcze.
Jaka jest bezpieczna odległość od nowych zakładów
Nowela pozwoli też uregulować w rozporządzeniu sposób ustalania bezpiecznej odległości w przypadku lokalizacji nowych zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Takie rozporządzenie ma określać np. rodzaje poważnych awarii przemysłowych i parametrów granicznych oddziaływania potencjalnych skutków takich awarii.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA