Nowy standard telewizji naziemnej w Polsce w 2022 r.
Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej polega na przejściu ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC.
W Polsce odbywa się to w czterech etapach. Pierwsze przełączenie na nowy standard miało miejsce 28 marca 2022 r. i objęło południowo-zachodnią część kraju, czyli województwa lubuskie i dolnośląskie.
25 kwietnia 2022 r. to drugi etap zmian. Nowy cyfrowy sygnał nadawania DVB-T2/HEVC pojawił się w północno-zachodniej części Polski. Są to województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.
Jakie części kraju obejmie kolejne planowane uruchomienie nowego standardu? 23 maja 2022 r. powinien objąć on południowo-wschodnią część kraju (województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie.
Ostatni etap (27 czerwca 2022 r.) dotyczy północno-wschodnich regionów. Chodzi tu o województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.
Za pomocą specjalnej wyszukiwarki można sprawdzić kiedy dokładnie nastąpi przełączenie na nowy standard sygnału DVB-T2/HEVC w danej gminie.
Wyszukiwarka znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/dvbt2/wyszukiwarka-ntc
Dopłata do telewizora lub dekodera - dla kogo?
W wielu przypadkach zmiana nie wiąże się z koniecznością zakupu nowego odbiornika. Dla osób, które jednak muszą zaopatrzyć się w nowy telewizor bądź dekoder przewidziano dofinansowanie. Dopłata do telewizora wynosi 250 zł, a do dekodera 100 zł. Dofinansowanie mogą otrzymać gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji materialnej.