Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego drogą elektroniczną
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, który dotyczy m.in. zmiany w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zwanej dalej „KRO”, w ustawie z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego oraz w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności dotyczące nowych usług elektronicznych. Wynika z niego, że powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego będzie możliwy na podstawie wniosku złożonego on-line.
Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 59 KRO w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. W roku 2019 złożono 11.384 takich oświadczeń.
Projektowane zmiany, zakładają że jeżeli oświadczenie takie ma być złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, możliwe jest skorzystanie z dedykowanej dla tego celu usługi elektronicznej.
Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego drogą elektroniczną – kwestie techniczne
Proces zmiany nazwiska zakłada pełną automatyzację. Składane oświadczenie ma być weryfikowane z danymi w akcie małżeństwa sporządzonego w rejestrze stanu cywilnego.
Warunki zmiany nazwiska po rozwodzie drogą elektroniczną:
- Nazwisko, do którego wraca dana osoba jest tożsame z wynikającym z aktu małżeństwa, a dotyczącym osoby zawierającej małżeństwo
- Między złożeniem oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa nie minęło więcej niż 3 miesiące od da.ty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Pozytywna weryfikacja tych warunków będzie skutkować zmianą nazwiska osoby składającej oświadczenie na nazwisko noszone przed zawarciem małżeństwa.