Nowe usługi online przed ślubem i po rozwodzie
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana nazwiska po rozwodzie? Oświadczenie złożymy online
W wykazie prac legislacyjnych rządu został opublikowany projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2022 r.
REKLAMA
Projekt zakłada m.in. wprowadzenie pięciu nowych e-usług w obszarze spraw obywatelskich. Jedna z nich dotyczy rozwiedzionego małżonka, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko. Po zmianach będzie on mógł złożyć online oświadczenie o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
Formalności przez internet dla przyszłych małżonków
Nowe usługi umożliwią też złożenie online zapewnień o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie związku małżeńskiego.
Kolejne usługi administracji publicznej, realizowane w wykorzystaniem środków elektronicznych, mają pozwolić cudzoziemcom na złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, na wniesienie wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego czy wniosku o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Pozostałe zmiany
Ważne zmiany obejmują też wprowadzenie obowiązku elektronicznego zarządzania dokumentacją. Podmiotom publicznym zostanie nieodpłatnie udostępniony system EZD RP.
REKLAMA
Nowe regulacje, określają warunki, na jakich podmioty świadczące usługi w sektorze prywatnym będą mogły zweryfikować zgodność fotografii zawartej w dowodzie osobistym okazywanym przez usługobiorcę z fotografią przechowywaną w Rejestrze Dowodów Osobistych.
„Projekt zawiera regulacje wprowadzające możliwość stosowania nowej metody zdalnej weryfikacji tożsamości. Dotyczy to np. osób, które w czasie pandemii nie mogły osobiście stawić się w urzędzie. Pozwoli to na zdalne potwierdzenie tożsamości na podstawie wizerunku wnioskodawcy zarejestrowanego w drodze teletransmisji danych pochodzących z dokumentu tożsamości wnioskodawcy oraz danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Przy użyciu tej metody zainteresowani będą mogli nabyć m. in. kwalifikowany podpis elektroniczny, który może być wykorzystywany zarówno przez osoby fizyczne, jak i przez pracowników administracji” – poinformowano na stronie internetowej Cyfryzacji KPRM.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat