REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona czasowa cudzoziemców przyjeżdżających do Polski z Ukrainy nieobjętych ustawą o pomocy obywatelem Ukrainy – komu przysługuje i na jakich zasadach

Ochrona czasowa cudzoziemców przybywających do Polski z Ukrainy, niebędących jej obywatelami – komu przysługuje i na jakich zasadach
Ochrona czasowa cudzoziemców przybywających do Polski z Ukrainy, niebędących jej obywatelami – komu przysługuje i na jakich zasadach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemcy niebędący obywatelami Ukrainy, a przybywający z niej do Polski po 24 lutego 2022 r. w wyniku inwazji Rosji, nie objęci ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy (tzw. specustawą), mają prawo do ochrony czasowej na terenie Polski. Na jakich zasadach i przez ile czasu? Do czego ich uprawnia?

Ochrona czasowa cudzoziemców w Polsce niebędących obywatelami Ukrainy – komu przysługuje

Zgodnie z Decyzją Wykonawcza Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy, obcokrajowcy, którzy nie posiadają obywatelstwa Ukrainy, nie są małżonkami obywateli Ukrainy (w związku z czym nie zostali objęci Ustawą o pomocy obywatelem Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym), czy też nie są członkami najbliższej rodziny obywatela Ukrainy posiadającego Kartę Polaka, a przybyli do Polski z Ukrainy po 24 lutego w związku z trwającą na jej terytorium wojną, mogą korzystać z ochrony czasowej na terytorium Polski.

REKLAMA

Ochrona czasowa cudzoziemców w Polsce niebędących obywatelami Ukrainy – warunki jej otrzymania

Obcokrajowiec przebywający przed 24 lutego 2022 roku na terenie Ukrainy, który został zmuszony do jej opuszczenia na skutek trwającego tam konfliktu zbrojnego, ma prawo przekroczyć Polską granicę i ubiegać się o ochronę czasową. Musi jednak dysponować dokumentami potwierdzającymi, że przed tą datą legalnie przebywał na jej terytorium i nie jest możliwy jego bezpieczny powrót do kraju pochodzenia.

Obcokrajowcy uprawnieni do ochrony czasowej w Polsce:

REKLAMA

- bezpaństwowcy lub obywatele państw trzecich innych niż Ukraina, którzy są w stanie udowodnić, że przed 24 lutego 2022 r. legalnie przebywali w Ukrainie na podstawie ważnego zezwolenia na pobyt stały wydanego zgodnie z prawem ukraińskim i nie są w stanie w bezpiecznych warunkach powrócić do kraju lub regionu pochodzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- bezpaństwowcy lub obywatele państw trzecich innych niż Ukraina (i członków ich rodzin), którzy przed 24 lutego 2022 r. korzystali z ochrony międzynarodowej lub równoważnej ochrony krajowej w Ukrainie.

Za członków rodziny uznaje się następujące osoby:

- małżonek

- małoletnie i niepozostające w związku małżeńskim dzieci lub dzieci małżonka, niezależnie od tego, czy urodziły się w związku małżeńskim, poza związkiem, czy są przysposobione

- inni bliscy krewni, którzy mieszkali razem jako jedna rodzina w czasie, kiedy wystąpiły okoliczności prowadzące do masowego napływu wysiedleńców, którzy byli w tym czasie całkowicie lub częściowo na utrzymaniu ww. osoby.

Ważne! Rodzina znajdowała się już i przebywała w Ukrainie przed 24 lutego 2022 r.

Ochrona czasowa cudzoziemca w Polsce niebędącego obywatelem Ukrainy – co zrobić, aby ją otrzymać

Potwierdzeniem korzystania z ochrony czasowej w Polsce jest zaświadczenie bezpłatnie wydawane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Dokument można uzyskać w siedzibie urzędu w Warszawie i Białej Podlaskiej lub rejestrując się on-line w celu zgłoszenia chęci otrzymania zaświadczenia. Jednak konieczne będzie osobiste stawiennictwo w celu otrzymania dokumentu.

Aby otrzymać zaświadczenie potwierdzające korzystanie z ochrony czasowej w Polsce niezbędny jest kontakt z przedstawicielami Urzędu do spraw cudzoziemców. Nie ma konieczności składania pisemnego wniosku.

Adresy urzędów przyznających zaświadczenia o korzystaniu z ochrony czasowej w Polsce:

  1. Urząd do spraw Cudzoziemców

Ul. Taborowa 33

Warszawa

Telefon kontaktowy: 47 721 76 75

  1. Delegatura urzędu w Białej Podlaskiej

Ul. Dokudowska 19

Biała Podlaska

Telefon kontaktowy: 83 342 75 32

Istnieje również możliwość zgłoszenia on-line chęci otrzymania takiego zaświadczenia. W  tym celu należy wypełnić formularz, który znajduje się pod adresem:

https://www.gov.pl/web/udsc/pl

Formularz rejestracyjny dostępny jest w 4 językach: ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim.

Podczas rejestracji on-line zostanie przeprowadzona wstępna weryfikacja. Obcokrajowiec ubiegający się o zaświadczenie będzie musiał podać swoje obywatelstwo i dokumenty potwierdzające legalny pobyt na Ukrainie, które zostaną zweryfikowane w trakcie odbioru zaświadczenia. Będzie musiał również wybrać preferowane miejsce jego odbioru. Po prawidłowych przejściu procesu rejestracji otrzyma on w wiadomości SMS powiadomienie o miejscu i terminie odbioru dokumentu.  

Zaświadczenie potwierdzające korzystanie z ochrony czasowej cudzoziemca w Polsce – do kiedy jest ważne

Każdy cudzoziemiec uciekający przez wojną na Ukrainie, który nie został objęty pomocą w ramach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, a należy do kategorii wysiedleńców zgodnie z wyżej wymienioną Decyzją Unijną, może korzystać z ochrony czasowej do dnia 4 marca 2023 roku. Zaświadczenie poświadcza jego prawo do pobytu w tym czasie na terytorium Polski.  

Uprawnienia obcokrajowca korzystającego z ochrony czasowej na terenie Polski, uciekającego przed wojną na Ukrainie:

  1. Praca

Każdy cudzoziemiec, który korzysta w Polsce z ochrony czasowej ma prawo podjąć na jej terenie pracę, bądź prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

  1. Opieka medyczna

Wysiedleńcy otrzymują również prawo do opieki medycznej na żądanie. Opieka medyczna obejmuje świadczenia w zakresie analogicznym dla osób objętych obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym (z wyłączeniem leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej).

Zapisy na wizyty lekarskie obcokrajowcy korzystający z ochrony czasowej dokonują pod numerem telefonu: 22 112 02 06.

W stanach nagłego zagrożenia zdrowia korzystają z ogólnego systemu pod numerem 112.

  1. Pomoc społeczna

Obcokrajowcy przebywający w Polsce na podstawie uzyskanej ochrony czasowej mogą również poprosić o pomoc społeczną. Przysługuje im zakwaterowanie i wyżywienie, bądź pomoc w postaci świadczenia pieniężnego.

W celu skorzystania z pomocy w postaci świadczenia pieniężnego na pokrycie we własnym zakresie pobytu w Polsce należy:

1. Przesłać pocztą wniosek wraz ze wskazaniem aktualnego adresu zamieszkania, na który mają zostać przesłane świadczenia oraz kopią zaświadczenia o korzystaniu z ochrony czasowej.

Dokumenty należy wysłać na adres: Departament Pomocy Socjalnej, Urząd do Spraw Cudzoziemców, ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa.

lub

2. Zgłosić się do punktu obsługi cudzoziemca w siedzibie Urzędu do Spraw Cudzoziemców przy ul. Taborowej 33 w Warszawie.

Podstawa prawna:

  1. Decyzja Wykonawcza Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzająca istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkująca wprowadzeniem tymczasowej ochrony.
  2. Ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA