Jak wyrobić paszport dla psa, kota lub fretki?
REKLAMA
REKLAMA
Paszport dla psa, kota, bądź innego zwierzęcia domowego – co to jest
Paszport jest dokumentem, który ma umożliwić identyfikację zwierzęcia przekraczającego granicę. Aby mogło ono ją przekroczyć musi być ze swoim właścicielem, wskazanym w paszporcie lub z pisemnie upoważnioną przez właściciela osobą.
REKLAMA
Zwierzęta domowe przekraczające granicę, które obligatoryjnie muszą posiadać paszport to: pies, kot i fretka.
Kwestie przewozu zwierząt domowych towarzyszących w podróży, przemieszczających się pomiędzy państwami UE lub z państwa trzeciego reguluje rozporządzenie (WE) nr 576/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003.
Co trzeba zrobić, żeby wyrobić paszport kotu, psu, albo fretce?
Pierwszym krokiem do wyrobienia paszportu dla pupila jest jego zachipowanie. Zwierzę musi mieć wszczepiony mikrochip. Umieszcza się go pod skórą zwierzęcia, po lewej stronie szyi, zwykle tuż przy łopatce.
Mikrochip jest miniaturowym nadajnikiem. Nie jest to narzędzie, które umożliwia jego monitorowanie, tak jak np. GPS. Ma ono na celu umożliwienie identyfikacji radiowej, przy pomocy specjalnego czytnika. Działa on z odległości około 5-10 cm. Urządzenia to nie zużywa się i zwykle jeden chip wystarcza zwierzęciu na całe życie.
Za pomocą chipa można również zidentyfikować zwierzę, które się zgubiło. Każdy właściciel zwierzęcia domowego po iniekcji tego urządzenia rejestruje się na w bazach danych czipów zwierząt domowych jako właściciel, podając swoje dane kontaktowe.
Ważne! Chip powinien spełniać międzynarodowe normy ISO. W przeciwnym przypadku mogą być trudności z odczytaniem jego numeru przez czytniki np. służby granicznej.
Drugim krokiem do wyrobienia dokumentu identyfikującego naszego pupila jest ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie zwierzęcia powyżej 12 tygodnia życia uzyskuje ważność po 21 dniach. W przypadku szczepień przypominających staje się ono ważne tego samego dnia.
Kto wystawia paszport dla zwierzęcia domowego
Dokument ten może być wydany tylko przez lekarza weterynarii uprawnionego do wystawiania paszportów. Rejestry lekarzy upoważnionych prowadzą okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne.
Paszporty wydane w Polsce można sprawdzić pod adresem:
https://wetsystems.org.pl/WetSystemsInfo/
Co jest potrzebne do wystawienia paszportu przez weterynarza?
Lekarz weterynarii, do którego zgłosimy się w celu wyrobienia paszportu dla naszego zwierzęcia domowego, będzie potrzebował dokumentu identyfikacyjnego podpisanego przez właściciela. Niezbędna jest również obecność zwierzęcia do sprawdzenia, czy posiada ono chip, a także do sprawdzenia jego stanu zdrowia.
Wzór paszportu wydawanego w UE został określony w Części 1 Aneksu nr III rozporządzenia wykonawczego komisu (UE) nr 577/2013 z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących o świadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013
Do wydania paszportu zwierzęciu domowemu będą potrzebne następujące informacje:
- umiejscowienie transpondera (chip) oraz datę jego wszczepienia albo datę odczytu transpondera, a także kod alfanumeryczny wskazywany przez transponder;
- imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego;
- imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela;
- imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny;
- podpis właściciela;
- informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie;
- data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania;
- informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna;
- inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego.
Ile kosztuje paszport dla zwierzęcia domowego i jak długo jest ważny
Koszt wyrobienia paszportu dla kota, psa albo fretki to około 100 zł. Jeśli zwierzę nie ma chipa, ani nie było szczepione przeciwko wściekliźnie, wówczas należy doliczyć te koszty.
Paszport dla tych zwierząt domowych wystawiany jest bezterminowo. Jednak chcąc przekroczyć granicę na jego podstawie ze swoim zwierzęciem, musi ono posiadać aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat