REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat: Komisje rekomendują przyjęcie bez poprawek noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Zmiany w ustawie
Pomoc dla obywateli Ukrainy. Zmiany w ustawie

REKLAMA

REKLAMA

Senackie komisje zarekomendowały na połączonym posiedzeniu przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jednocześnie senatorowie zwracali uwagę na potrzebę wprowadzenia poprawek przy okazji kolejnej nowelizacji tej ustawy, która ma zostać przeprowadzona w ciągu miesiąca. Za wnioskiem senatora Ryszarda Majera (PiS)o przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 25 senatorów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Sejmowa komisja praw człowieka, praworządności i petycji, komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej rozpatrzyły we wtorek na połączonym posiedzeniu nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Konsultacje z samorządami – edukacja

REKLAMA

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki przedstawiając założenia nowelizacji tej ustawy przypomniał, że ma ona charakter doprecyzowujący zapisy, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 12 marca 2022 roku. Dodał, że obecnie trwają konsultacje ze stroną samorządową - szczególnie jeśli chodzi o kwestie edukacyjne. Kolejna nowelizacja ma zostać przeprowadzona w ciągu najbliższego miesiąca.

W trakcie dyskusji uwagi do ustawy mieli zarówno senaccy legislatorzy, jak i senatorzy; wycofali się jednak z chęci złożenia poprawek po deklaracji wiceszefa MSWiA Bartosza Grodeckiego, który zapewnił, że zgłaszane uwagi zostaną wzięte pod uwagę przy okazji następnej nowelizacji tej ustawy - w ciągu miesiąca. Kolejna nowela ma dotyczyć m.in. edukacji i samorządu. "Na dzisiaj byśmy opiniowali wszystkie poprawki negatywnie co nie znaczy, że je odrzucamy" - powiedział Grodecki.

Opieka nad najmłodszymi uchodźcami z Ukrainy

Senator Magdalena Kochan (KO) podczas dyskusji podnosiła m.in. kwestię pieczy zastępczej. Dodała, że ma przygotowany cały szereg poprawek dotyczących tego zagadnienia. "One dotyczą po pierwsze nie wliczania dzieci ukraińskich w limity dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przy jednoczesnym zapewnieniu grupom dzieci ukraińskich standardów opieki nad nimi wynikających z polskich, lepszych dla dzieci przepisów" - mówiła.

REKLAMA

Dodała, że prawo ukraińskie wyznacza nie mniej niż jednego opiekuna na 15 dzieci, a prawo polskie nie mniej niż jednego opiekuna na 14 dzieci. "W tej sytuacji nie łamiąc prawa ukraińskiego możemy polepszyć warunki bytowe dzieci" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kochan mówiła też o poprawce dotyczącej "możliwości pełnienia funkcji rodzin zastępczych i wszelkiej innej rodzinnej opieki zastępczej nad dziećmi z Ukrainy" nie tylko przez polskie rodziny zastępcze, ale także kandydatów na te rodziny pod warunkiem uzupełnienia kursów.

Kwestia uchodźców z Ukrainy bez ukraińskiego obywatelstwa

Senator Jacek Bury (Polska 2050) mówił m.in. o potrzebie dodania, że ilekroć w ustawie jest mowa o obywatelu Ukrainy, rozumie się przez to nie tylko nieposiadającego obywatelstwa ukraińskiego małżonka obywatela Ukrainy, ale również rodzica o ile przybył on na terytorium RP z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. "Bywają sytuacje takie jak ostatnio słyszeliśmy, że na Ukrainie byli uchodźcy polityczni z Białorusi, którym dzieci urodziły się już na Ukrainie. Te dzieci posiadają już obywatelstwo ukraińskie, oni natomiast nie" - mówił.

Jak mówił podczas posiedzenia komisji wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy rozszerza zakres obowiązującej ustawy m.in. o dystrybucję produktów leczniczych przeznaczonych na pomoc humanitarną na terytorium Ukrainy przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS)). Doprecyzowuje także zasady nadawania statusu osoby korzystającej z regulacji ustawy i określa, kiedy osoba małoletnia musi być obecna przy składaniu wniosku o PESEL, a także umożliwia incydentalne upoważnienie osób niezatrudnionych w urzędach gmin i miast do realizacji czynności związanych z nadawaniem numeru PESEL obywatelom Ukrainy.

Uproszczenia dla uchodźców z Ukrainy - PESEL 

Regulacja umożliwia także delegowanie pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym, aby mogli oni wesprzeć organy realizujące nadawanie numerów PESEL, które w obecnej sytuacji związanej z masowym napływem uchodźców z Ukrainy są obciążone wykonywaniem zadań pomocowych. Doprecyzowuje też kwestię zapewnienia transportu m.in. z miejsca zakwaterowania na lotnisko do innego punktu pośredniego, z którego będzie realizowany dalszy transport, do punktu docelowego w celu np. kontynuacji podjęcia leczenia na terytorium innego państwa.

Pomoc medyczna dla uchodźców

Ustawa zakłada również upoważnienie wojewody do organizacji doraźnej pomocy medycznej w miejscach, w których gromadzą się obywatele Ukrainy przebywający na terenie RP, umożliwienie tymczasowego wykonywania zawodu na terytorium Polski lekarzom i dentystom z państw spoza UE w celu udzielania pomocy medycznej obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terytorium RP, a także stworzenie ram regulacyjnych dla działalności RARS w zakresie gromadzenia, przechowywania i przekazywania stronie ukraińskiej produktów leczniczych przeznaczonych na cel przeciwdziałania skutkom działań wojennych w Ukrainie.

Dodano także rozwiązanie pozwalające na dostęp obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Polski uznaje się za legalny do uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez Centrum Integracji Społecznej, czy umożliwienie świadczenia usług psychologicznych przez obywateli Ukrainy na rzecz swoich rodaków, którzy nie znają języka polskiego.

Regulacja umożliwia również zawieszenie w okresie do 31 grudnia 2022 roku biegu terminów na załatwienie spraw dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt w postępowaniach prowadzonych przez wojewodę, umożliwienie lekarzom i lekarzom dentystom posiadającym warunkowe prawo wykonywania zawodu udzielania świadczeń zdrowotnych również poza podmiotami przeznaczonymi do leczenia Covid-19, a także wsparcia ukraińskiego środowiska naukowego.

Nowela zakłada też utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Gwarancji Kryzysowych, w ramach którego udzielane będą gwarancje i poręczenia spłaty kredytów lub innych zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorców.(PAP)

proces legislacyjny

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA