Asystent osobisty dla każdej osoby z niepełnosprawnością potrzebującej pomocy – kancelaria prezydenta pracuje nad projektem ustawy

Asystent osobisty dla osoby z niepełnosprawnością – kancelaria prezydenta pracuje nad projektem ustawy
Projektodawcy chcą zapewnić każdej potrzebującej pomocy osobie z niepełnosprawnością prawo do korzystania z asystenta osobistego. Pomysł jest na etapie konsultacji społecznych.

Asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić odejście od placówek instytucjonalnych

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby potrzebujące osoby z niepełnosprawnościami miały prawo do korzystania z usług asystenta osobistego. Pracujemy nad projektem gwarantującym systemowy dostęp do tego wsparcia - przekazała PAP doradczyni prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Koncepcja projektu dotyczącego asystencji osobistej osoby niepełnosprawnej będzie omawiana podczas organizowanego we wtorek w Pałacu Prezydenckim "Forum Deinstytucjonalizacji".

Deinstytucjonalizacja usług społecznych zakłada przechodzenie od pomocy instytucjonalnej opartej na placówkach całodobowej opieki do wsparcia pozwalającego osobom niesamodzielnym pozostawać w swoich domach, rodzinach i środowiskach.

Jednym z elementów deinstytucjonalizacji jest właśnie usługa asystenta osobistego, który pomaga osobie z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności, czy też podejmowaniu aktywności społecznej np. w wyjściu, powrocie lub dojazdach na rehabilitację. To także m.in. pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

- Dzięki temu, że osoby z niepełnosprawnościami będą miały zapewnioną kontynuację świadczenia asystencji osobistej, to nie trafią do placówek opieki całodobowej. To jest najważniejsza siła tego wsparcia - podkreśliła doradczyni prezydenta.

Zwróciła uwagę, że w niektórych regionach Polski widnieją "białe plamy" w dostępie do takich usług. Obecnie są one ogłaszane corocznie przez resort rodziny w ramach konkursów ofert dla samorządów. To - jak wskazała ekspertka - powoduje niepewność wśród osób korzystających z tych usług, co do tego, czy wsparcie będzie kontynuowane.

Asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami - etap prac nad projektem

Główne założenia projektu w sprawie systemowego wdrożenia takiego wsparcia zostały opracowane przez prezydencką Radę ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju.

Jak poinformowała Paulina Malinowska-Kowalczyk, koncepcja w pierwszej kolejności zostanie skonsultowana z przedstawicielami różnych środowisk osób z niepełnosprawnościami. Następnie rada przystąpi do pracy nad przygotowaniem projektu legislacyjnego, który będzie opracowany we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Doradczyni prezydenta przypomniała, że do systemowego świadczenia usług asystencji osobistej zobowiązuje Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych, którą Polska ratyfikowała w 2012 r.

Gotowy projekt ustawy umożliwiającej skorzystanie z pomocy asystenta osobistego każdej osobie niepełnosprawnej, która go potrzebuje, ma zostać przedstawiony najpóźniej w sierpniu tego roku.

Asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami - sposób finansowania

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby każda potrzebująca tego osoba z niepełnosprawnością na terenie całego kraju miała prawo do korzystania z asystencji osobistej. W naszej koncepcji chcielibyśmy, by to było rozwiązanie finansowane z budżetu państwa i było zadaniem zleconym samorządom - przekazała Malinowska-Kowalczyk.

Projektodawcy chcą dokładnie określić osoby, które będą uprawnione do asystencji w pierwszej fazie wprowadzania systemowego rozwiązania. Będziemy o tym jeszcze dyskutować" - dodała doradczyni prezydenta.

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli podjąć pracę jako asystenci osób niepełnosprawnych i w ten sposób wypełnić braki kadrowe

Jak zaznaczyła, sytuacja związana z wojną w Ukrainie pokazuje też, że część uchodźców, która decyduje się na pozostanie w Polsce, będzie mogła podjąć pracę w tym zawodzie.

- Myślę, że w ogóle liczba asystentów będzie z czasem rosła i wtedy ta forma wsparcia będzie mogła być dostępna dla większego grona osób  - dodała doradczyni.

Program konsultacji w Pałacu Prezydenckim "Forum Deinstytucjonalizacji" nad ustawą mającą zagwarantować pomoc asystenta osobistego każdej osobie niepełnosprawnej

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim będzie podzielone na trzy panele dyskusyjne. Pierwszy panel będzie poświęcony dyskusji nad systemowym wprowadzeniem usługi asystencji osobistej. Wezmą w nim udział senator Marek Plura (KO), przewodniczący Rady do spraw Samorządu Terytorialnego w ramach Narodowej Rady Rozwoju Jarosław Stawiarski, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik oraz rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

Drugi panel został zatytułowany: "Asystencja osobista, jako usługa szyta na miarę" i poprowadzi go współtwórczyni koncepcji prof. Katarzyna Roszewska.

"W panelu wezmą udział przedstawiciele różnych środowisk osób niepełnosprawnych, bo usługa asystencji jest potrzebna zarówno dla osób z niepełnosprawnością ruchową jak i intelektualną, czy sensoryczną" - wskazała Malinowska-Kowalczyk.

Trzeci panel poprowadzi przewodniczący Rady ds. Społecznych prof. Marek Rymsza. Uczestnikami rozmowy będą osoby, które są bezpośrednio zaangażowane w świadczenie usług asystenckich. To m.in. osoby z niepełnosprawnościami, asystenci osobiści, czy też osoby je zatrudniające.

- Założenia, które przedstawimy, są punktem wyjścia do rozmowy, a następnie do tworzenia podstaw legislacyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki tej dyskusji dostaniemy silny feedback z merytorycznymi wskazówkami, które będą dla nas istotne w opracowaniu ostatecznej wersji projektu  - podkreśliła doradczyni prezydenta.

Autorka: Karolina Kropiwiec (PAP)

kkr/ mir/

Redakcja: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...