REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM). Najważniejsze założenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Światowe wstrząsy ostatnich lat w postaci epidemii covid oraz wojny w Ukrainie spowodowały powstanie nowej kategorii niebezpieczeństw na niespotykaną wcześniej skalę. Obywatele Polski znajdujący się poza granicami kraju mogą być potencjalnie narażeni na ryzyka wymagające dodatkowego wsparcia przerastającego możliwości lokalnych władz. Z tego powodu powstanie Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. Wielkość, Koszty

Szacowany koszt działalności Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej w bieżącym roku to ponad 14 mln zł. Obejmie osiem osób na stanowiskach zarządczych i administracyjnych oraz 60 osób personelu właściwego.  W następnych latach koszty mają wzrosnąć o dodatkowe kilka milionów zł.

REKLAMA

Faktycznym dysponentem ZPHM ma być premier. Za bieżące finansowanie ZPHM ma z kolei odpowiadać Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. Zadania

REKLAMA

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej ma składać się z dwóch sekcji – humanitarnej i ratunkowej. W skład ZPHM może wchodzić więcej niż jedna sekcja ratunkowa i humanitarna, jeśli jest to uzasadnione charakterem lub rozmiarem wykonywanych zadań.  Liczebność jednej sekcji to co najmniej 10 osób.

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej utworzą m.in. lekarze, lekarze dentyści, ratownicy, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, diagności laboratoryjni, w razie potrzeby również przedstawiciele innych zawodów medycznych. Do zadań należeć będzie przede wszystkim organizacja ewakuacji i pomoc medyczna dla obywateli polskich. W razie konieczności także pomoc służbom ratowniczym innych państw.

Osoby wchodzące w skład zespołu będą zobligowane wykazywać gotowość do podjęcia się realizacji zadań w dowolnym miejscu i czasie.  Przewidziane jest zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej na czas określony nie krótszy niż trzy lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zespół na miejscu zdarzenia ma być w założeniach samowystarczalny, dysponować własnym sprzętem medycznym, zapasami materiałów medycznych, żywności oraz sprzętem zapewniającym autonomiczną produkcję energii elektrycznej.

Wynagrodzenie członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej

Projekt ustawy przewiduje dwa tryby wynagrodzenia członków zespołu.

  • miesięczne za pozostawanie w gotowości do działań w wysokości nie wyższej niż 25%,
  • za każdy dzień udziału w działaniach w wysokości nie wyższej niż 70%

– przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału. Dokładna wysokość wynagrodzenia zostanie określona w drodze rozporządzenia.

Uzyskanie pełnej gotowości operacyjnej Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej zaplanowano na dzień nie później niż 1 września. Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia. W projekcie zaznaczono, że w początkowym okresie działalności nowa jednostka może korzystać z zasobów jednostek administracji rządowej oraz samorządowej.

Wielkie wyzwanie od strony organizacyjnej – kto może liczyć na pomoc ZPHM

Mówiąc najogólniej – na pomoc ZPHM będą mogli liczyć obywatele polscy zagranicą, których zdrowie znalazło się w nagłym niebezpieczeństwie lub potrzebujący natychmiastowej specjalistycznej pomocy medycznej.

Założenie jest ambitne jednak od strony logistycznej może okazać się niezwykle trudne do zrealizowania. Po pierwsze, grupa kilkudziesięciu osób może okazać się zbyt mała, zwłaszcza gdyby pomocy potrzebowało więcej osób.

Po drugie, natychmiastowy transport również może napotkać na znaczne trudności, jeśli dany teren byłby objęty wojną lub klęską żywiołową. Osoby, które wejdą w skład planowanego zespołu, będą musiały być lekarzami i komandosami jednocześnie. Wyszkolenie ich w ciągu pół roku może nie być łatwe. Założenie wydaje się słuszne jednak wszystkie założenia zweryfikują okoliczności.

Projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej został skierowany do pierwszego czytania w komisjach sejmowych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Milion kobiet oszukanych na emeryturach. Straciły nawet 70% podwyżki – teraz czas na sądy, RPO i Trybunał Konstytucyjny

Chodzi o kobiety z dwudziestu roczników, które w 1999 r. nie wybrały OFE i z tego powodu – nie mogły lub nie będą mogły skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia wysokości ich emerytury, po osiągnięciu 65 roku życia, na podstawie art. 26c ustawy FUS (który wszedł w życie dużo później, niż podejmowały one decyzję co do OFE). Kobiety, które wybrały OFE (i w związku z tym – ZUS prowadzi im subkonto) na podstawie ww. przepisu – mogą natomiast uzyskać podwyżkę emerytury o nawet 71,2%. Poszkodowane emerytki, nie powinny pozostawać bezczynne – jest kilka sposobów na dochodzenie przez nie swoich praw.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

REKLAMA

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej odbędą się już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Dodatek do renty: Przecież niepełnosprawność to nie wybór. Nikt nie wybiera sobie wieku, w którym zachoruje czy ulegnie wypadkowi

Wciąż wpływają do rządu apele o szybkie wprowadzenie drugiego dodatku dla rencistów. Pierwszy otrzymują beneficjenci renty socjalnej. O podobny dodatek zabiegają renciści z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach nie chodzi o dodatek dla każdego rencisty. Musi on dodatkowo mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten wymóg powoduje, że pokrzywdzeni czują się często renciści nie dysponujący tym orzeczeniem – pokrzywdzenie wynika z tego, że nie mogą liczyć na istotne podwyżki renty zasadniczej (z wyjątkiem podwyżek okołoinflacyjnych).

REKLAMA

Pogrzeb papieża Franciszka [Transmisja NA ŻYWO]

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35. Miał 88 lat. Przyczynami śmierci był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Trumna z ciałem papieża Franciszka wystawiona jest w bazylice Św. Piotra. Wierni mogą oddać mu hołd. O godz. 20:00 rozpocznie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnią ceremonią pogrzebową.

Dyskryminacja cudzoziemców w warszawskim urzędzie? RPO żąda wyjaśnień

Cudzoziemiec chciał zarejestrować auto, ale urząd odmówił przyjęcia go poza wyznaczonymi godzinami dla obcokrajowców. Rzecznik Praw Obywatelskich mówi wprost: to może być naruszenie zasad równego traktowania. RPO domaga się pilnych wyjaśnień i zmian w warszawskich urzędach.

REKLAMA