Projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM). Najważniejsze założenia
REKLAMA
REKLAMA
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. Wielkość, Koszty
Szacowany koszt działalności Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej w bieżącym roku to ponad 14 mln zł. Obejmie osiem osób na stanowiskach zarządczych i administracyjnych oraz 60 osób personelu właściwego. W następnych latach koszty mają wzrosnąć o dodatkowe kilka milionów zł.
REKLAMA
Faktycznym dysponentem ZPHM ma być premier. Za bieżące finansowanie ZPHM ma z kolei odpowiadać Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. Zadania
REKLAMA
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej ma składać się z dwóch sekcji – humanitarnej i ratunkowej. W skład ZPHM może wchodzić więcej niż jedna sekcja ratunkowa i humanitarna, jeśli jest to uzasadnione charakterem lub rozmiarem wykonywanych zadań. Liczebność jednej sekcji to co najmniej 10 osób.
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej utworzą m.in. lekarze, lekarze dentyści, ratownicy, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, diagności laboratoryjni, w razie potrzeby również przedstawiciele innych zawodów medycznych. Do zadań należeć będzie przede wszystkim organizacja ewakuacji i pomoc medyczna dla obywateli polskich. W razie konieczności także pomoc służbom ratowniczym innych państw.
Osoby wchodzące w skład zespołu będą zobligowane wykazywać gotowość do podjęcia się realizacji zadań w dowolnym miejscu i czasie. Przewidziane jest zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej na czas określony nie krótszy niż trzy lata.
Zespół na miejscu zdarzenia ma być w założeniach samowystarczalny, dysponować własnym sprzętem medycznym, zapasami materiałów medycznych, żywności oraz sprzętem zapewniającym autonomiczną produkcję energii elektrycznej.
Wynagrodzenie członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej
Projekt ustawy przewiduje dwa tryby wynagrodzenia członków zespołu.
- miesięczne za pozostawanie w gotowości do działań w wysokości nie wyższej niż 25%,
- za każdy dzień udziału w działaniach w wysokości nie wyższej niż 70%
– przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału. Dokładna wysokość wynagrodzenia zostanie określona w drodze rozporządzenia.
Uzyskanie pełnej gotowości operacyjnej Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej zaplanowano na dzień nie później niż 1 września. Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia. W projekcie zaznaczono, że w początkowym okresie działalności nowa jednostka może korzystać z zasobów jednostek administracji rządowej oraz samorządowej.
Wielkie wyzwanie od strony organizacyjnej – kto może liczyć na pomoc ZPHM
Mówiąc najogólniej – na pomoc ZPHM będą mogli liczyć obywatele polscy zagranicą, których zdrowie znalazło się w nagłym niebezpieczeństwie lub potrzebujący natychmiastowej specjalistycznej pomocy medycznej.
Założenie jest ambitne jednak od strony logistycznej może okazać się niezwykle trudne do zrealizowania. Po pierwsze, grupa kilkudziesięciu osób może okazać się zbyt mała, zwłaszcza gdyby pomocy potrzebowało więcej osób.
Po drugie, natychmiastowy transport również może napotkać na znaczne trudności, jeśli dany teren byłby objęty wojną lub klęską żywiołową. Osoby, które wejdą w skład planowanego zespołu, będą musiały być lekarzami i komandosami jednocześnie. Wyszkolenie ich w ciągu pół roku może nie być łatwe. Założenie wydaje się słuszne jednak wszystkie założenia zweryfikują okoliczności.
Projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej został skierowany do pierwszego czytania w komisjach sejmowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat