Ukraińscy psychologowie w Polsce będą mogli przyjmować swoich rodaków – zapowiedź zmian w specustawie
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy - jakie zmiany?
Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którego celem jest doprecyzowanie niektórych przepisów. Nowelizacja doprecyzowuje i dostosowuje niektóre przepisy prawa w związku z doświadczeniami wynikającymi z masowego napływu uchodźców wojennych. Projekt - jak wskazywał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker - ma charakter techniczny.
REKLAMA
REKLAMA
"Przez ostatnich 40 dni nabyliśmy - jako administracja, jako samorząd, jako wszystkie instytucje, które współpracują, pomagają uchodźcom - pewne doświadczenie wynikające z tej pracy i jest potrzeba dostosowania, doprecyzowania przepisów tak, żeby te działania różnego rodzaju instytucji były jeszcze bardziej skuteczne" - powiedział we wtorek w Radiowej Jedynce wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Dodał, że oprócz zmian doprecyzowujących w nowelizacji znalazły się również kwestie praktyczne. "Np. kwestia tego, aby umożliwić świadczenie usług psychologicznych przez ukraińskich psychologów na rzecz swoich rodaków. I jedni i drudzy nie znają języka polskiego. Warto - jeżeli są np. lekarze, którzy tutaj dotarli do Polski - żeby oni leczyli Ukraińców" - mówił Szefernaker.
Etap prac nad nowelizacją specustawy
Przygotowanie większej nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zapowiadał dwa tygodnie temu w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W ubiegłym tygodniu założenia projektu noweli MSWiA omówiło z prezydium sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Sejm weszła w życie 12 marca z mocą od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę. Umożliwia ukraińskim uchodźcom m.in. legalizację pobytu w Polsce, otrzymanie numeru PESEL, podjęcie pracy, kontynuowanie nauki i dostęp do opieki zdrowotnej. Reguluje także kwestie związane z finansowaniem pomocy niesionej uchodźcom.
Autor: Marcin Chomiuk (PAP)
mchom/ lena/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat