REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywóz zwierząt z Ukrainy do Polski – skrócona procedura

Skrócona procedura przewozu zwierząt z Ukrainy do Polski
Skrócona procedura przewozu zwierząt z Ukrainy do Polski

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało o skróconej procedurze przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski. Skrócona procedura dotyczy zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES). Procedura ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i skrócenie czasu przewozu zwierząt.

Aktualna sytuacja w Ukrainie spowodowała, że cała procedura przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski musiała zostać skrócona. Ministerstwo Finansów o skróceniu procedury poinformowało 2 marca 2022 roku. Informację o przewozie zwierząt z wyprzedzeniem powinny otrzymać następujące służby:

REKLAMA

· Służba Celno – Skarbowa,

· Straż Graniczna,

· Inspekcja weterynaryjna.

Przed omówieniem procedury przewozu zwierząt przypominamy, które z nich należą do gatunków zagrożonych. Jest ich około 10 tysięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CITES - lista gatunków

Do zwierząt zagrożonych należą:

· krokodyle,

· warany,

· węże należące do dusicieli– np. pytony, boa, anakondy,

· przydacznie – małże z oceanów i mórz tropikalnych,

· dzikie koty – np. lamparty, oceloty, rysie, lwy, gepardy, tygrysy,

· korale rafotwórcze,

· niedźwiedzie,

· papugi (wyjątkiem jest nierozłączka czerwonoczelna, papużka falista, nimfa i aleksandretta obrożna, które nie są chronione),

· ptaki drapieżne (z wyjątkiem 4 gatunków urubu /sępników/, które należą do rodziny kondorowatych),

· wszystkie jesiotrokształtne, czyli np. jesiotry, z których pochodzi kawior.

Pełna lista stanowi załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 2019/2117 z dnia 29 listopada 2019 r. zmieniającym rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi – lista gatunków zagrożonych wyginięciem.

Procedura: przywóz zwierząt z Ukrainy do Polski

Jak już zostało wspomniane procedura ta uległa maksymalnemu skróceniu. Decyzja o uproszczeniu przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski została podjęta przez Ministerstwo Finansów, Krajową Administrację Skarbową oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. O przewozie powiadomić należy z wyprzedzeniem Służbę Celno-Skarbową, Straż Graniczną i inspekcję weterynaryjną.

Informacja taka powinna zawierać:

· dane dotyczące gatunków przewożonych zwierząt,

· liczbę zwierząt,

· dane osoby przewożącej,

· przez jakie przejście graniczne planowany jest przejazd,

· informację o miejscu docelowym pobytu w UE.

Pozostałe formalności zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie.

Niedopuszczalne jest przewiezienie zwierząt zagrożonych wyginięciem bez uprzedniego poinformowania odpowiednich służb. Ważne jest to ze względu na nie narażanie zwierząt na cierpienie. Podkreślić należy także, że chodzi tu o bezpieczeństwo uchodźców oraz służb i wolontariuszy pracujących na granicy.

Formalności zostały skrócone do minimum, a kwestie urzędowe załatwiane będą w czasie późniejszym. Przed skróceniem procedura ta wyglądała następująco:

Krok 1

Wnioskodawca składa wniosek o zezwolenie importowe.

Wzór wniosku wraz z instrukcjami i objaśnieniami określa zał. Nr I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 792/2012 z dnia 23 sierpnia 2012 r. ustanawiającego reguły dotyczące wzorów zezwoleń, świadectw i innych dokumentów przewidzianych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (WE) nr 865/2006.

W przypadku żywych zwierząt powiatowy lekarz weterynarii wydaje orzeczenie o spełnieniu przez importera warunków przetrzymywania zwierząt odpowiadających ich potrzebom biologicznym.

Krok 2

Sprawdzenie wniosku pod kątem formalnym.

Właściwy organ sprawdza czy wniosek jest kompletny czyli zawiera wszystkie załączniki i został prawidłowo wypełniony. Jeżeli stwierdzi się braki formalne lub w dokumentacji wnioskodawca obowiązany jest uzupełnić je w terminie 7 dni.

Krok 3

Państwowa Rada Ochrony Przyrody wydaje opinię na podstawie dokumentów przesłanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Następnie Państwowa Rada Ochrony Przyrody w terminie 14 dni przekazuje ją ministerstwu właściwemu do spraw środowiska.

Krok 4

W przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydaje kopię lub zezwolenie na przywóz.

Do tej pory ta procedura wyglądała tak jak to zostało opisane powyżej. W momencie pisania niniejszego artykułu Ministerstwo Finansów nie poinformowało jak ta procedura wyglądać będzie po ulokowaniu zwierząt w polskich ogrodach zoologicznych. Przypuszczać należy, że część z omówionych kroków będzie musiała zostać zachowana.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA