Od 1 kwietnia 2022 r. testy nie będą realizowane w aptekach oraz punktach pobrań
O szczegóły dotyczące tych zmian zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, które poinformowało nas, iż „od 1 kwietnia 2022 r. testy na COVID-19 nie będą realizowane w aptekach oraz punktach pobrań. Lekarz POZ będzie mógł przeprowadzić u pacjenta bezpłatny test antygenowy. Wynik testu zostanie umieszczony w systemie EWP i będzie widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta”. Ponadto pacjenci powinni pamiętać, iż 30 marca o godzinie 12.00 zostanie wyłączona usługa zapisywania się na test online. Wystawione zlecenie na test będzie można zrealizować w punkcie pobrań do 31 marca 2022 r.
NFZ o testach w aptekach i mobilnych punktach pobrań
„Od 1 kwietnia 2022 r. zostanie wstrzymane odrębne finansowanie procedury wykonywania testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki ogólnodostępne, laboratoria i mobilne punkty pobrań, a także inne podmioty lecznicze włączone w system testowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19” – przypomina też Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak wskazuje NFZ „badanie pacjenta, w przypadku podejrzenia infekcji wirusem SARS-CoV-2, w zakresie wykonania testów przez ww. podmioty, może odbywać się z uwzględnieniem wykorzystania posiadanych przez te podmioty testów otrzymywanych z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, badań wykonanych we własnym laboratorium lub zleconych podwykonawcy, z którym podmiot leczniczy posiada zawartą umowę". "Możliwość przeprowadzenia diagnostyki SARS-CoV-2 pozostaje w zakresie wykonywania świadczenia opieki zdrowotnej w powiązaniu z decyzją lekarza kierującego pacjenta na badanie w kierunku COVID-19 i jest finansowane w ramach aktualnie obowiązujących umów, i nie będzie finansowane odrębnie" – wskazał w NFZ w swoim komunikacie.
Ma to związek z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 marca 2022 r. i utrzymującą się tendencją spadkową związaną ze średnią liczbą nowych zakażeń koronawirusem.
Pacjent z dodatnim wynikiem testu
Pacjent z dodatnim wynikiem testu w kierunku infekcji SARS-CoV-2, niewymagający hospitalizacji, powinien poddać się samoizolacji przez okres minimum 7 dni. Tak wynika ze stanowiska dotyczącego postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi SARS-CoV-2. Dokument z 28 marca 2022 r. został wydany przez konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszkę Mastalerz-Migas. Przypomniano w nim, iż od 28 marca 2022 r., zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji zniesiony został obowiązek izolacji i kwarantanny dla osób z zakażeniem, podejrzanych o zakażenie lub mających kontakt z SARS-CoV-2.
Od 1 kwietnia 2022 r. zaś zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii lekarz POZ może diagnozować zakażenie SARS-CoV-2 u pacjenta poprzez wykonanie testu antygenowego.
Jak czytamy w stanowisku, o wykonaniu diagnostyki w kierunku infekcji SARS-CoV-2 decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. "Pacjent z dodatnim wynikiem testu w kierunku infekcji SARS-CoV-2, niewymagający hospitalizacji, powinien poddać się samoizolacji przez okres minimum 7 dni. Lekarz sprawujący opiekę nad Pacjentem wystawia mu zwolnienie lekarskie ZUS e-ZLA na ten okres".