„Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” - Ministerstwo Sprawiedliwości planuje złożyć wniosek o zawieszenie obowiązującego dokumentu
REKLAMA
REKLAMA
Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” zdaniem MS do zmiany
Na posiedzeniu Rady Ministrów złożymy wniosek o natychmiastowe zawieszenie rządowego dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” – zapowiedział Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny na wspólnej konferencji prasowej z Michałem Wójcikiem, Ministrem – członkiem Rady Ministrów oraz posłem Januszem Kowalskim.
REKLAMA
REKLAMA
W ocenie ministrów w rządowym dokumencie „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” (PEP2040) z lutego 2021 r. przyjęto błędną koncepcję tzw. paliwa przejściowego. "To ideologicznie motywowane szybkie odejście od węgla na rzecz gazu ziemnego."
Konsekwencją było zapisywanie w dotacjach z Unii Europejskiej i Krajowego Planu Odbudowy środków na wsparcie np. samorządów likwidujących ciepłownie węglowe na rzecz gazowych. "Realizacja koncepcji „paliwa przejściowego” służy de facto wsparciu Niemiec jako centrum eksportu rosyjskiego gazu z Nord Stream i prowadzi do uzależnienia od Rosji."
- Od lat krytykowaliśmy unijną politykę klimatyczną, która uzależnia UE od dostaw gazu z Rosji. A wojna na Ukrainie dodatkowo wymusza też zmianę naszej strategii energetycznej i powoduje konieczność oparcia jej na naszych własnych zasobach. Musimy brać pod uwagę bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo Europy. – podkreślił Zbigniew Ziobro. – Nie rezygnujemy z proekologicznych technologii, ale naśladujmy np. Japonię, która buduje nowoczesne bloki energetyczne oparte na węglu.
W ocenie Ministra Wójcika zarówno unijne „Fit for 55”, jak i PEP2040 oznaczają gigantyczne koszty dla społeczeństwa.
- Na to nie ma naszej zgody. Polityka unijna musi być zmieniona, a jej założenia są już dziś nieaktualne – powiedział minister Michał Wójcik.
Ministrowie Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik mają zamiar na najbliższym posiedzeniu rządu zawnioskować o pilną zmianę PEP2040. Jak zaznaczyli, potrzebna jest także zmiana planowanych wydatków, które miały służyć przestawianiu gospodarki na gaz ziemny.
„Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” – założenia przyjętego dokumentu
Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.” (PEP2040) 2 lutego 2021 r. Dokument został opracowany na podstawie art. 15a ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 833, z późn. zm.) oraz zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2019 r. poz. 1295, z późn. zm.).
REKLAMA
„Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” (PEP2040) wyznacza ramy transformacji energetycznej w Polsce. To 1 z 9 strategii zintegrowanych wynikających ze „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument ten zawiera opis stanu i uwarunkowań sektora energetycznego.
Według dokumentu wstawowym celem polityki energetycznej państwa jest bezpieczeństwo energetyczne, przy zapewnieniu konkurencyjności gospodarki, efektywności energetycznej i zmniejszenia oddziaływania sektora energii na środowisko.
Cele szczegółowe PEP2040 obejmują cały łańcuch dostaw energii – od pozyskania surowców, przez wytwarzanie i dostawy energii (przesył i rozdział), po sposób jej wykorzystania i sprzedaży.
Cele szczegółowe „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” PEP2040:
- Optymalne wykorzystanie własnych zasobów energetycznych.
- transformacja regionów węglowych.
- Rozbudowa infrastruktury wytwórczej i sieciowej energii elektrycznej.
– projekt strategiczny 2A Rynek mocy - Polska będzie dążyć do możliwości pokrycia zapotrzebowania na moc własnymi zasobami.
- wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych.
- Dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej oraz rozbudowa infrastruktury sieciowej.
– budowa Baltic Pipe.
– budowa drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego.
- Rozwój rynków energii.
- Wdrażanie Planu działania (mającego służyć zwiększeniu transgranicznych zdolności przesyłowych energii elektrycznej).
- Hub gazowy.
- Rozwój elektromobilności.
- Wdrożenie energetyki jądrowej.
- Program polskiej energetyki jądrowej.
- Rozwój odnawialnych źródeł energii.
- Wdrożenie morskiej energetyki wiatrowej.
- Rozwój ciepłownictwa i kogeneracji.
- Rozwój ciepłownictwa systemowego.
- Poprawa efektywności energetycznej.
- krajowy cel w zakresie poprawy efektywności energetycznej do 2030 r. na poziomie 23% w odniesieniu do zużycia energii pierwotnej w 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat