Ilu uczniów może tworzyć klasę w szkole podstawowej? MEiN wydaje nowe rozporządzenie zmieniające ich maksymalną liczbę
REKLAMA
REKLAMA
Dopuszczalna liczba uczniów w klasie – ile wynosi?
Minister Edukacji i Nauki podpisał 23 marca 2022 r. rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy zgodnie z którym określono zwiększenie w roku szkolnym 2021/2022 liczby dzieci w oddziałach w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w oddziałach klas I–III szkół podstawowych.
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem w sytuacji konieczności objęcia opieką przedszkolną dziecka będącego obywatelem Ukrainy liczba uczniów będzie mogła zostać zwiększona:
- W oddziale przedszkolnym o maksymalnie 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy. Łącznie grupa będzie mogła liczyć maksymalnie 28 dzieci. Rozwiązanie do dotyczy także oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej.
- W klasach I, II lub III publicznej szkoły podstawowej o maksymalnie 4 uczniów będących obywatelami Ukrainy. Liczba uczniów w tych klasach będzie mogła zatem wynosić 29 osób.
- W oddziale przedszkola integracyjnego i specjalnego, oddziale integracyjnym i specjalnym w przedszkolu ogólnodostępnym, oddziale szkoły integracyjnej i specjalnej oraz oddziale integracyjnym i specjalnym w szkole ogólnodostępnej o nie więcej niż 2 dzieci lub uczniów niepełnosprawnych.
- możliwość zwiększenia liczby uczniów nie dotyczy oddziałów szkoły specjalnej dla uczniów niedostosowanych społecznie i uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Uwaga! W klasach I-III publicznych szkół podstawowych, w których już została zwiększona maksymalna liczba o 2 uczniów będących obywatelami Ukrainy na podstawie rozporządzenia MEiN z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. poz. 566), liczba uczniów będzie mogła zostać zwiększona o kolejne 2, bądź 3 osoby. Klasa jednak nie może przekraczać łącznie 29 dzieci.
Ukraińskie dzieci przebywające w Polsce będą mogły korzystać z ukraińskiej edukacji zdalnej
REKLAMA
Na podstawie rozporządzenia wprowadzono regulację, zgodnie z którą dzieci i uczniowie, będący obywatelami Ukrainy, którzy pobierają naukę w szkole lub przedszkolu funkcjonującym w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (nauka zdalna) nie będą podlegali obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu oraz obowiązkowi nauki w rozumieniu prawa polskiego.
Wybór, czy dziecko ma korzystać z polskiego systemu edukacji, czy ukraińskiego będzie należał do rodziców. Opiekunowie, którzy zdecydują się na edukację z ojczystego kraju będą zobowiązani do złożenia oświadczenia o kontynuacji kształcenia w ukraińskim systemie oświaty do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia.
Obecnie ukraiński Rząd pracuje nad organizacją zdalnej edukacji ukraińskiej dla dzieci przebywających w różnych krajach. Jednak na tą chwilę skorzystanie z tej formy nie jest jeszcze możliwe.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie to jest regulacją wprowadzoną na podstawie art. 59 z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Po wprowadzeniu upoważnienia w art. 59 ustawy wszystkie szczególne regulacje dotyczące dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy będą uregulowane w rozporządzeniu wydanym na podstawie tego przepisu, tak aby cała szczególna materia dotycząca tej grupy uczniów była w jednym akcie prawnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat