Taryfowanie gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych przedłużone do 2027
REKLAMA
REKLAMA
Taryfowanie dla indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych w ramach tzw. tarczy antyputinowskiej
Szefowa MKiŚ wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem podczas piątkowej konferencji prasowej informowała o założeniach tzw. tarczy antyputinowskiej.
REKLAMA
- Zdecydowaliśmy się na okres 2027 roku przedłużyć taryfowanie dla indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych. Ale do tego taryfowania gazowego chcemy włączyć te wszystkie grupy, które zostały objęte ustawą gazową ze stycznia, czyli wszystkich odbiorców wrażliwych: wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego: szkoły, przedszkola, szpitale - powiedziała Moskwa na konferencji.
Minister dodała, że da to ochronę bezpośrednią 7 mln gospodarstw domowych.
- To taryfikator URE będzie decydował o wysokości taryfy, przeciwdziałając wszelkiemu ryzyku gwałtownych wzrostów cen - oceniła minister.
Taryfowanie dla indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych ma zapobiec dalszym gwałtownym wzrostom cen
Minister przypomniała, że na niezależność od dostaw błękitnego paliwa ze Wschodu pozwalają nam przeprowadzone zawczasu inwestycje jak m.in. Baltic Pipe, interkonektory z Litwą i Słowacją, rozbudowa gazoportu w Świnoujściu.
Wskazała ponadto, że polskie magazyny gazu przed sezonem jesienno-zimowym były napełnione przeciętnie od 60 do 100 proc., kiedy na zachodzie było to 20-30 proc.
Moskwa przypomniała, że państwa europejskie zasygnalizowały, iż rok 2027 byłby tym, kiedy będą gotowe rozważyć odejście od surowców rosyjskich.
Szefowa resortu klimatu podkreśliła, że to Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie zatwierdzać taryfy, by przeciwdziałać ryzyku gwałtownych wzrostów cen.
mick/ ab/ mmu/
pel/ map/ ana/
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA