REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie informacji przez spółki nieruchomościowe z wydłużonym terminem do 30 września 2022 r. – projekt rozporządzenia

MF planuje przedłużyć termin przekazywania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych
MF planuje przedłużyć termin przekazywania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projektowanym rozporządzeniem proponuje się przedłużenie do 30 września 2022 r. terminu składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych, których rok podatkowy lub rok obrotowy zakończył się w okresie od 31 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r

Przekazanie informacji przez spółki nieruchomościowe do 22 września 2022

Do wykazu prac legislacyjnych Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminu przekazywania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych. Obecny termin

REKLAMA

Zgodnie z art. 45 ust. 3f ustawy PIT2 oraz art. 27 ust. 1e ustawy CIT3, spółki nieruchomościowe i podatnicy są obowiązani przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej, albo do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego spółki nieruchomościowej, w przypadku gdy spółka ta nie jest podatnikiem podatku dochodowego, informacje dotyczące posiadania praw w spółce nieruchomościowej.

Informacje dotyczące posiadania praw w spółce nieruchomościowej składane są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Przez spółki nieruchomościowe – o podmiotach posiadających, bezpośrednio lub pośrednio w tej spółce nieruchomościowej udziały (akcje) dające co najmniej 5% praw głosu w spółce albo ogół praw i obowiązków dający co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, albo co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdego z nich takich praw, według stanu na ostatni dzień roku podatkowego spółki nieruchomościowej, a w przypadku, gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego na ostatni dzień jej roku obrotowego.
  2. Przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatników podatku bezpośrednio lub pośrednio, w spółce posiadających, dochodowego od osób prawnych nieruchomościowej udziały (akcje) dające co najmniej 5% praw głosu w spółce albo ogół praw i obowiązków dający co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, albo co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o spółki podatkowego roku dzień ostatni na stanu według charakterze, podobnym nieruchomościowej, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem o liczbie posiadanych w tej podatku dochodowego na ostatni dzień jej roku obrotowego – spółce odpowiednio udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.

Zgodnie art. 45 ust. 3h ustawy PIT oraz art. 27 ust. 1h ustawy CIT informacje te spółki nieruchomościowe oraz podatnicy składają w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra do spraw finansów publicznych.

Z kolei art. 45 ust. 3i ustawy PIT oraz art. 27 ust. 1i ustawy CIT stanowi, że informacje te Szef KAS udostępnia naczelnikom urzędów skarbowych.

Minister Finansów wyda rozporządzenie, w którym określi sposób przesyłania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz rozporządzenie, w którym określi sposób przesyłania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Dopuści również możliwość składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych, których rok podatkowy lub obrotowy zakończył się 31 stycznia 2021 r.

W celu ułatwienia przekazywania informacji, o których mowa w art. 45 ust. 3f ustawy PIT oraz art. 27 ust. 1e ustawy CIT zarówno przez spółki nieruchomościowe, jak i podatników, zostały wyznaczone inne niż Szef KAS organy KAS do otrzymywania, obsługi i przekazywania naczelnikom urzędów skarbowych tych informacji.

REKLAMA

Ze względu na to, że ustawowy termin do składania informacji wynosi 3 miesiące, termin do składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych, których rok podatkowy (obrotowy) zakończy się 31 grudnia 2021 r. upływa 31 marca 2022 r. Jednak powstanie narzędzi informatycznych do przesyłania informacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Finansów będzie dopiero możliwe nie wcześniej niż od maja 2022 r.

Tak więc konieczne jest przedłużenie do 30 września 2022 r. terminu składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych, których rok podatkowy lub obrotowy kończy się w okresie od 31 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niepełnosprawność i ciężka choroba. Co przysługuje, gdy ZUS odmówił renty?

Jakie są aktualnie możliwości wsparcia finansowego dla osób w ciężkiej sytuacji zdrowotnej po odmowie przyznania renty chorobowej? Takie zapytanie wpłynęło do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MEN zbada, jak korzystać ze smartfonów w szkołach. Będzie zakaz?

60 proc. szkół w Polsce zdecydowało się na całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów. W 2025 r. MEN planuje przeprowadzenie badań dotyczących sposobów uregulowania przez szkoły zasad korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

Najatrakcyjniejszy benefit dla pracownika? Pokolenie Z redefiniuje priorytety

Jak pokazuje najnowsze badanie Pracuj.pl dla pracowników młodego pokolenia coraz ważniejsze jest wsparcie psychologiczne. Ten benefit najmocniej wyróżnia „Zetki” na rynku pracy. Jakim oczekiwaniom będą musieli sprostać pracodawcy?

MSWiA: Żołnierz, który chce służyć jako policjant ma gorzej niż policjant, który chce zostać żołnierzem [wystąpienie RPO]

RPO problemy żołnierzy zawodowych przedstawił MSWiA. W skrócie chodzi o to, że żołnierz, który chce się stać policjantem ma gorzej niż policjant, który chce zostać żołnierzem

REKLAMA

Rumunia przegoniła Polskę - jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów UE

Rumunia przegoniła Polskę pod względem PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej. Ten kraj jest daleko przed Węgrami, Chorwacją i Grecją. Od wstąpienia do UE w 2007 r. Rumunia odnotowała jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów członkowskich.

Będzie jeden bezpłatny dziennik elektroniczny? MEN wyjaśniło jak wygląda sytuacja. Od kiedy rodzice nie będą musieli płacić?

W odpowiedzi na interpelację MEN przypomniało, jakie przepisy regulują zasady korzystania z dziennika elektronicznego. Poinformowało też, że rozważane jest wprowadzenie jednego w pełni bezpłatnego dziennik, z którego miałyby korzystać wszystkie placówki.

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2026 r.

W ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wymienione zostały dodatki do zasiłku rodzinnego. W 2024 r. wysokość dodatków podlegała weryfikacji. Ile wyniosą dodatki do zasiłku rodzinnego w 2026 r.?

Prof. Piotrowski: jeżeli przyjąć, że naruszenia konstytucji to zamach stanu - to wszyscy są zamachowcami

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW powiedział m.in.: "(...) należy przestrzegać postanowień konstytucji, ale jeśli chcemy powiedzieć, że ten, kto narusza konstytucję przy pewnym nasileniu tych przypadków, dopuszcza się zamachu na państwo, to zmierzamy w takim kierunku, w którym wszyscy są zamachowcami". "Nie ma takiego okresu, w którym konstytucja nie była naruszana" - dodał profesor Piotrowski.

REKLAMA

MEN: Prognoza zapotrzebowania na pracowników. Wiadomo, jaki zawód wybrać

Ministerstwo Edukacji Narodowej sporządziło prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Dzięki temu szkoły mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2025/2026. Młodzi mogą zorientować się, jaką profesję warto wybrać. MEN zapowiada też dodatkowe środki dla szkół, które będą przygotowywać uczniów do wykonywania danych profesji.

Uczysz zawodu? Dostaniesz bon na 2500 złotych na zakup laptopa. Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że takie wsparcie jest dostępne

Ruszyła kolejna tura składania wniosków o bon na zakup laptopa. I rodzą się kolejne pytania. Jedno z nich dotyczy sytuacji instruktorów praktycznej nauki zawodu. Czy będą mogli liczyć na wsparcie resortu cyfryzacji?

REKLAMA