Walka z dezinformacją i aplikacje dla uchodźców
REKLAMA
REKLAMA
Aplikacje dla uchodźców z Ukrainy
Z myślą o uchodźcach przebywających i napływających do Polski specjaliści z przedsiębiorstw zrzeszonych w organizacjach ICT na bieżąco tworzą rozwiązania ułatwiające niesienie pomocy.
REKLAMA
"Tak powstała m.in. aplikacja dla konsulatu Ukrainy, a niedługo będziemy mogli przekazać również aplikację dla wolontariuszy na granicy, która ułatwi im skoordynowanie zapisów, szukanie pomocy, noclegu etc. Stale rozwijamy i zabezpieczamy przed cyberatakami także już istniejące rozwiązania, które powstały na początku konfliktu zbrojnego w ramach indywidualnych inicjatyw firm członkowskich. A jest ich naprawdę dużo" – podkreśla executive director w SoDA i koordynatorka akcji Polskie IT dla Ukrainy Marta Kępa.
Zapotrzebowanie można zgłaszać na adres e-mail: ukraina@sodapl.com.
Firmy IT współpracują z organizacjami pozarządowymi
REKLAMA
Dzięki inicjatywie firmy IT współpracują już z 30 organizacjami pozarządowymi. Wśród realizowanych dla nich projektów znajdują się te łączące uchodźców z osobami oferującymi transport i/lub nocleg; pomagające w koordynacji pracy i zasobów ludzkich na granicy oraz na dworcach; wspierające logistykę, np. bezpieczny transport pacjentów z Ukrainy do Polski, czy ułatwiające fundraising. W dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie specjalnego call center, do którego kierowani byliby wszyscy migranci. Tu Polskie IT dla Ukrainy w znacznej mierze opiera się na wiedzy i doświadczeniu Tech To The Rescue w zakresie działalności organizacji pozarządowych.
Toczą się również rozmowy z dostawcami sprzętu na temat możliwości przekazania go dla potrzebujących uchodźców. Udało się już zakupić i przekazać komputery, drukarko-skanery i osprzęt do montażu infrastruktury IT (stojaki, routery, kable).
Walka z dezinformacją w sieci
REKLAMA
Innym ważnym elementem pomocy Ukrainie jest walka z dezinformacją pojawiającą się w sieci. W najbliższych dniach utworzona zostanie grupa ekspercka, w skład której wejdą przede wszystkim podmioty specjalizujące się w obszarze tzw. fact-checkingu. Jej zadaniem będzie koordynacja działań, które w sposób zautomatyzowany pomogą wyeliminować nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji w Ukrainie, a także zwiększą świadomość społeczeństwa w zakresie weryfikacji treści.
Dużą akcją prowadzoną obecnie w ramach projektu jest zbiórka charytatywna Polski TECH i biznes dla walczącej Ukrainy #CyberBridge na rzecz Fundacji Ukraina. W zakładce zbiórki w serwisie zrzutka.pl codziennie aktualizowana jest lista potrzeb zgłaszanych przez stronę ukraińską za pośrednictwem fundacji, która następnie z zebranych środków finansuje odpowiednie zakupy. Do tej pory udało się w ten sposób zamówić i dostarczyć na tereny objęte wojną środki medyczne oraz sprzęt taktyczny za kwotę ponad 620 tys. zł.
"Skuteczna pomoc w obecnej sytuacji jest możliwa tylko przy ścisłej współpracy zaangażowanych. Środki z naszej zbiórki trafiają do Fundacji Ukraina, przy pomocy której możemy realizować zamówienia medykamentów oraz rzeczy technicznych i taktycznych - w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki dużym kwotom pochodzącym ze zbiórki możemy więc realizować większe zamówienia w korzystniejszych cenach i w krótszym czasie" – podkreśla CEO KYOTU Technology & 25wat i koordynator akcji Polskie IT dla Ukrainy Mateusz Romanow.
"Działamy w sposób transparentny, od współpracy ze zweryfikowanymi partnerami po rozliczenie wydatków przez fundację" - zapewnił.
Na zbiórkę Polski TECH i biznes dla walczącej Ukrainy #CyberBridge datek może wpłacić każda osoba fizyczna lub firma, bez względu na sektor, w jakim działa. Przedsiębiorstwa z obszaru szeroko rozumianego IT mają natomiast możliwość włączenia się w inicjatywę Polskie IT dla Ukrainy również od strony koncepcyjnej i wykonawczej. Wszelkie informacje na temat projektu i możliwości jego wsparcia dostępne są na stronie www.polskieit.pl oraz pod adresem: ukraina@sodapl.com.
Organizatorami przedsięwzięcia Polskie IT dla Ukrainy są: Software Development Association Poland (SoDA) – inicjator projektu, Fundacja Digital Poland, Fundacja Tech to The Rescue, ITCorner, Just Join IT, KIGEiT, Klaster CyberMadeInPoland, Klaster ICT Pomorze Zachodnie, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ dki/
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA