Nowelizacja ustawy o KRS w celu przeciwdziałania procederowi tzw. kradzieży spółek - MS przygotowuje projekt
REKLAMA
REKLAMA
Realne kradzieże spółek powodem projektowanych zmian w prawie
Projektodawca chce wprowadzić rozwiązania legislacyjno-techniczne, które zapewnią prawowitym organom i wspólnikom podmiotów, których wniosek będzie dotyczył, otrzymywanie w szybkim tempie powiadomień o takich zdarzeniach.
REKLAMA
Osoby dopuszczające się tzw. kradzieży spółki wykorzystują niewiedzę prawowitych członków organów i wspólników spółek o złożeniu w sądzie rejestrowym, w oparciu o sfałszowane dokumenty, wniosków o zmianę wpisów dotyczących reprezentacji spółki oraz o zmianie danych w KRS.
Usługa automatycznego powiadomienia ma pomóc w udaremnianiu kradzieży spółek
Proponowana zmiana ma umożliwić wprowadzenie usługi automatycznego powiadamiania o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym w formie newslettera.
Usługa newslettera ma polegać na automatycznym przesyłaniu zainteresowanym podmiotom za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie rejestrowe informacji o takich zdarzeniach jak: zarejestrowanie sprawy dotyczącej określonego podmiotu oraz dokonanie wpisu w Rejestrze. Poprzez usługę będą zatem przesyłane jedynie podstawowe informacje o sprawie rejestrowej i wpisie w Rejestrze, publicznie dostępne w aktach rejestrowych i w Rejestrze.
Osoba, która otrzyma taką informację będzie mogła zapoznać się ze szczegółami sprawy przeglądając akta rejestrowe lub aktualne bądź pełne informacje o podmiocie.
Dzięki wprowadzanej projektem usłudze newslettera jej subskrybenci otrzymają automatyczne powiadomienia z systemu teleinformatycznego umożliwiające wykrycie „kradzieży spółki” jeszcze w stadium usiłowania. W przypadku posłużenia się sfałszowanymi dokumentami, osoby uprawnione będą zatem mogły wziąć udział w toczącym się postępowaniu, zaskarżyć orzeczenie o wpisie, a także powiadomić o usiłowaniu tzw. kradzieży spółki organy ścigania.
Dodatkowe funkcje newslettera
Mimo, że głównym celem usługi jest przeciwdziałanie przypadkom tzw. kradzieży spółek, może być ona również wykorzystywana przez wnioskodawców do ustalania etapu procedowania sprawy przez sąd rejestrowy, tym samym istotnie odciążając sekretariaty sądowe. Projektowane rozwiązanie istotnie wzmocni bezpieczeństwo obrotu prawnego oraz funkcję informacyjną Krajowego Rejestru Sądowego i akt rejestrowych.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 r.
Źródło: gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat