REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową

SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową
SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Straż Graniczna informuje wszystkich wjeżdżających z Ukrainy o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową.

Możliwość składania wniosków o ochronę międzynarodową

Wszystkich wjeżdżających z Ukrainy informujemy i możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową; pytamy, czy potrzebują pomocy i czy mają, gdzie mieszkać - zapewniła PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Ostatniej doby wnioski o taką ochronę złożyło 15 osób.

REKLAMA

Wcześniej Straż Graniczna poinformowała o tym, że minionej doby na odcinku granicy z Ukrainą funkcjonariusze odprawili 38,2 tys. podróżnych, w tym na kierunku wjazdowym do Polski 29 tys. osób.

REKLAMA

"W skali roku to dużo, bo najwięcej osób w tym roku odprawiliśmy w okresie poświątecznym w czasie, gdy obywatele Ukrainy wracali do pracy w Polsce. Wtedy było to ok. 32 tys. osób w obu kierunkach i 25,5 tys. na kierunku wjazdowym do Polski" - przekazała por. SG Anna Michalska.

Jednocześnie zaznaczyła, że przed wprowadzeniem obostrzeń covidowych ruch utrzymywał się na podobnym poziomie i dochodził nawet do 40 tys. osób na dobę. "Liczba 29 tys. osób na kierunku wjazdowym w porównaniu z dniem wcześniejszym, kiedy zanotowano 18,8 tys. osób na pewno jest jednak duża" - oceniła Michalska.

Dodała, że większość osób, które obecnie przekraczają granicę to osoby, po które przyjeżdżają bliscy, znajomi i pracodawcy. "Wszystkie czynności, które wykonujemy na tym etapie można wykonać w przejściach granicznych. Pomimo tego, że sporo osób deklaruje, że ewakuuje się z Ukrainy, to nie składa wniosków o ochronę międzynarodową" - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczniczka poinformowała, że "zdarzały się przypadki, że dzieci nie miały dokumentów, ale mieli je rodzice więc tutaj nie było problemu, pomagaliśmy na miejscu, ale nie powodowało to, że musieliśmy przeprowadzać dodatkowe czynności w punktach recepcyjnych" - powiedziała.

REKLAMA

Dodała, że 15 osób złożyło ostatniej doby wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej, zaś 400 osób wjechało w ramach zgody specjalnej; to m.in. rodzice podróżujący z dziećmi, które nie miały dokumentów. Osoby takie w ciągu 15 dni muszą zalegalizować pobyt na terytorium Polski.

Przekazała też, że przejścia graniczne po stronie polskiej działają normalnie w obu kierunkach. "Oczywiście są dłuższe czasy oczekiwania, bo liczba osób, która się zgłasza jest naprawdę bardzo duża. Musimy te osoby zewidencjonować, sprawdzić, przeprowadzić kontrolę graniczną, bo priorytetem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków. Musimy wiedzieć, kto wjeżdża do naszego kraju, zwłaszcza w sytuacji, gdy na terytorium Ukrainy toczą się działania zbrojne" - powiedziała Michalska.

Zapewniła, że funkcjonariusze informują wszystkich wjeżdżających z Ukrainy o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową. "Pytamy, czy potrzebują pomocy i czy mają gdzie mieszkać" - zaznaczyła.

Granica polsko-ukraińska ma ponad 535 kilometrów długości. Ochraniają ją dwa oddziały Straży Granicznej - Nadbużański i Bieszczadzki. Funkcjonuje na niej osiem przejść drogowych w: Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, Medyce, Budomierzu, Krościenku, Dołhobyczowie i Zosinie.

Zwolnienie z kwarantanny

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie, na którego mocy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 od północy w piątek zwolnione są osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk
mchom/ jann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA