REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa uruchamia punkty i infolinie dla uchodźców z Ukrainy

Warszawa uruchamia punkty i infolinie dla uchodźców z Ukrainy
Warszawa uruchamia punkty i infolinie dla uchodźców z Ukrainy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W stolicy funkcjonuje kilka punktów informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy, zbierana jest też pomoc i oferty miejsc noclegowych; funkcjonują też specjalne infolinie, na których można uzyskać pomoc - przekazały w komunikacie władze stolicy. Poszukiwani do pomocy są również wolontariusze.

Punkty i infolinie dla uchodźców z Ukrainy

W Warszawie działa kilka punktów informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jeden z nich czynny przez całą dobę w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), uruchomiono też infolinię: +48 22 656 4 63. Na miejscu znajduje się kącik dla dzieci i przewijak. Każdy odwiedzający może się napić ciepłej kawy czy herbaty. Punkty działają też na Dworcu Zachodnim. Tam też przez całą dobę od strony peronów autobusów dalekobieżnych stać będzie miejski autobus, w którym uchodźcy mogą usiąść, poczekać, napić się herbaty i uzyskać informację, gdzie udać się dalej. Punkt jest też na Dworcu Wschodnim.

Kolejny punkt działa na Pradze w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54. Tam można otrzymać informacje dotyczące legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W tym punkcie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stołeczny ratusz dodał, że na Ochocie przy ul. Raszyńskiej 8/10 w specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP powstaje też Psychologiczne Centrum Wsparcia. "Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym" - poinformowano.

Ratusz przekazał ponadto, że przygotowywane są punkty opieki weterynaryjnej.

Podkreślono, że uchodźcy mogą uzyskać pomoc także poprzez infolinie. Informacji udziela Miejskie Centrum Kontaktu 19115, także po ukraińsku. Pomoc można też uzyskać dzwoniąc też infolinię CWW: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Od soboty działa też dodatkowy numer telefonu – 505 700 701 identyfikowalny jako Warszawska Infolinia dla obywateli Ukrainy. Wyjaśniono, że na te trzy ostatnie numery telefonów można dzwonić siedem dni w tygodniu w godzinach od 08:00 do do 20:00.

Stołeczny ratusz poszukuje też wolontariuszy gotowych nieść pomoc na rzecz Ukraińców. Mogą się oni zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl.

Ratusz poszukuje też mieszkań, pokoi lub innych lokali, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla osób i rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie. Zgłoszenia w tej sprawie należy zgłaszać poprzez stronę: https://ochotnicy.waw.pl/mieszkania.

autor: Michał Boroń

mick/ ok/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA