Rząd ma usprawnić procedury administracyjne przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli
REKLAMA
REKLAMA
Tworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli ma być ułatwione
REKLAMA
Projekt przewiduje m.in. połączenie procedury wydawania zgody przez właściwy organ gminy z procedurą dokonywania zgłoszenia wodnoprawnego – przez składanie w tym zakresie jednego wniosku do jednego organu. Zmienić ma się również forma zgody na utworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli z uchwały rady gminy na milczące załatwienie sprawy albo sprzeciw wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Według projektodawców taka procedura ma przyspieszyć procedurę wydawania takiej zgody.
REKLAMA
Skrócony ma zostać też czas na dokonywanie zgłoszeń wodnoprawnych z 30 na 21 dni. Po zmianie przepisów ma zmniejszyć się również ilość elementów, jaka musi być uwzględniona w zgłoszeniu oraz jego załącznikach. Nie trzeba będzie np. dołączać wypisów i wyrysów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym zakresie odpowiednimi danymi będzie dysponował wójt, burmistrz lub prezent miast, który będzie mógł zweryfikować zgodność danego zamierzenia z obowiązującym na terenie gminy zagospodarowaniem przestrzennym.
Wcześniej w wykazie prac legislacyjnych podkreślono, że projekt "nie ma na celu zachęcać do tworzenia nowych miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, gdyż w tym zakresie nie przewiduje się zmian w postaci zachęt lub zwolnień z opłat ponoszonych z tego tytułu".
Projektowane przepisy doprecyzują przesłanki odmowy utworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli poprzez przykładowe wskazanie ograniczeń tworzenia takich miejsc w przypadku, gdy zasadne jest utworzenie kąpieliska. Projekt będzie precyzować też długość czasu, na jaki można utworzyć takie miejsca (30 kolejnych dni a nie wybranych). Ma to doprowadzić do ograniczenia tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli niezgodnie z ich przeznaczeniem (zamiast kąpielisk), a także w sytuacjach, gdy wystąpią inne istotne przesłanki, w tym środowiskowe, które uzasadniają rezygnacje z utworzenia takich miejsc.
Co to jest miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli?
Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli – rozumie się przez to wykorzystywany do kąpieli wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych niebędący kąpieliskiem funkcjonujący przez okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.
Definicje oraz zasady funkcjonowania miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli określone zostały w ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2018, poz. 2268 z późn. zm.)
autor: Michał Boroń
Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat