REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary za niektóre przestępstwa będą wyższe

Kary za niektóre przestępstwa będą wyższe
Kary za niektóre przestępstwa będą wyższe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej zakłada reforma Kodeksu karnego. Zmiany mają też objąć pijanych kierowców.

Reforma Kodeksu karnego

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów.

REKLAMA

„Te propozycje - które dzisiaj przyjął rząd – zmian w Kodeksie karnym są właśnie wymierzone w sposób przemyślany w tych najgroźniejszych sprawców, którzy dopuszczają się najcięższych przestępstw. Bo to oni stanowią realny problem i realne zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia, życia i podstawowych wartości ważnych dla Polaków” – mówił podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Jak podkreślał szef resortu sprawiedliwości, nie zostaną zaostrzone kary za wszystkie przestępstwa.

Co ma się zatem zmienić?

Reforma Kodeksu karnego zakłada m.in. :

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat,
  • likwidację osobnej kary 25 lat więzienia,
  • wprowadzenie bezwzględnego dożywocia,
  • konfiskatę aut pijanym kierowcom,
  • nowe typy przestępstw i podwyższenie kar za przyjmowanie łapówek.

Po zmianach w kodeksie znajdą się również bardziej konkretne niż obecnie wskazówki dla sądu dotyczące okoliczności łagodzącej i obciążającej przy wymierzaniu kary.

Likwidacja kary 25 lat pozbawienia wolności

Osobna kara 25 lat pozbawienia wolności ma zostać zlikwidowana. Zmiany zakładają wprowadzenie elastycznego wymiary kar – do 30 lat pozbawienia wolności oraz dożywocia.

Wprowadzenie bezwzględnego dożywocia

„Wprowadzamy karę bezwzględnego dożywocia obok tej kary dożywocia, która dzisiaj jest w Kodeksie karnym, która zakłada, że sprawca zawsze może starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie” – mówił minister Ziobro.

Orzeczenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia będzie zależeć od uznania sądu. Taka kara będzie możliwa w dwóch sytuacjach:

  • za czyn popełniony po prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym na karę dożywotniego pozbawienia wolności albo karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 20 lat;
  • jeżeli charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, iż pozostawanie sprawcy na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób.

Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej

REKLAMA

Po zmianach sprawca zgwałcenia dziecka będzie podlegał karze od 5 do 30 lat więzienia albo dożywotniemu pozbawieniu wolności. Za zgwałcenie z następstwem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie grozić kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywotnie pozbawienie wolności, a za zgwałcenie z następstwem w postaci śmierci człowieka – kara od 8 do 30 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.

Od 3 do 20 lat więzienia będzie groziło za gwałt na kobiecie ciężarnej, zgwałcenie z posługiwaniem się bronią palną czy z utrwalaniem obrazu i dźwięku z przebiegu czynu. Będą to nowe typy kwalifikowane zgwałceń.

Ponadto projekt zakłada m.in. wprowadzenie szczególnej postaci recydywy dla przestępców seksualnych, wyłączenie przedawnienia karalności przestępstwa zgwałcenia dziecka lub zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem.

Na wniosek pokrzywdzonej osoby sąd obligatoryjnie ma orzekać środek karny w postaci zakazu kontaktowania się sprawcy z ofiarą, zakazu zbliżania się do niej, nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z ofiarą. Bez wniosku sąd będzie mógł również zastosować te środki.

W Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym ma pojawić się zawód wyuczony i wykonywany przez sprawcę w momencie popełnienia przestępstwa.

Wyższe kary za przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu

Wyższe kary mają grozić za poważne przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem będzie zagrożone karą od 5do 25 lat pozbawienia wolności.

Karę od 3 do 20 lat pozbawienia wolności sąd będzie mógł orzec za:

  • rozbój z użyciem broni;
  • porwanie dla okupu;
  • handel ludźmi;
  • umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Za rozbój przewidziano karę od 2 do 15 lat pozbawienia wolności. Takie same sankcje będą groziły za zakładanie lub kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Pojawią się nowe typy przestępstw

Nowe typy przestępstw, które wprowadza projekt to m.in. przyjęcie zlecenia zabójstwa czy uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Kiedy kierowca straci samochód?

REKLAMA

Zaostrzenie kar dotyczy też najgroźniejszych przestępstw drogowych. Konfiskata samochodu została przewidziana w przypadku nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi kierowcy. Policja ma zajmować auto tymczasowo, na okres do siedmiu dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

„Auta będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, czyli popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny lub powodujących wypadek. Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany np. na podstawie umowy leasingu, użyczony lub we współwłasności, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Jeżeli nie będzie wypadku, tylko samo prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Natomiast „recydywiście” przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jakie kary dla pijanych kierowców?

Po zmianach za powtórny przypadek jazdy po pijanemu będzie można orzec tylko pozbawienie wolności.

Minimum 3 lata więzienia mają grozić za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a za spowodowanie śmierci – minimum 5 lat.

Kradzież tablic rejestracyjnych będzie przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Łapówki, fałszowanie faktur

Przyjęcie korzyści majątkowej powyżej miliona złotych będzie zagrożone karą od 3 do 20 lat pozbawienia wolności (obecnie od 2 do 12 lat).

Za fałszerstw faktur VAT na wielką skalę, czyli powyżej 10 milionów sąd będzie mógł orzec karę w przedziale od 5 do 25 lat pozbawienia wolności (obecnie od 5 do 15 oraz 25 lat).

Ponadto podejrzane przetargi, gdzie są środki publiczne, prokuratura sprawdzi z urzędu.

Od kiedy nowe przepisy?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Niektóre jednak zaczną obowiązywać w innych terminach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA