Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 r. - ile wyniesie?
REKLAMA
REKLAMA
Wskaźnik waloryzacji 2022
"W przypadku waloryzacji rent i emerytur czekamy na ostatni wskaźnik makroekonomiczny, abym mogła wydać rozporządzenie na jakim poziomie będzie waloryzacja świadczeń. Prognozujemy, że waloryzacja będzie na poziomie 6 proc." - powiedziała w radiu Wnet minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA
W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1.312,05 zł.
Jak wcześniej informował resort rodziny, ze względu m.in. na wzrost inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego.
W czwartek z kolei Marlena Maląg przekazała w TVP Info, że wskaźnika waloryzacji emerytur i rent należy spodziewać się w następnym tygodniu. Wtedy też zostanie opublikowane rozporządzenie dotyczące waloryzacji tych świadczeń. Minister dodała, że "wskaźnik waloryzacji na pewno będzie wyższy, niż zaplanowany w budżecie, ze względu na inflację w 2021 roku".
Waloryzacja 2022 a Polski Ład
Zaznaczyła, że tegoroczna waloryzacja "będzie wyjątkowa", co wynika z wprowadzenia przez Polski Ład kwoty wolnej od podatku w wysokości do 30 tys. złotych.
"94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów skorzysta na kwocie wolnej od podatku" – podkreśliła. Dodała, że już teraz widać pozytywne skutki Polskiego Ładu, ponieważ od stycznia emeryci i renciści dostają wyższe świadczenia.
Na czym polega waloryzacja emerytur i rent?
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego do końca stycznia ogłasza średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym. Z kolei do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat