Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - nowy termin
REKLAMA
REKLAMA
Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - krótszy termin od 1 lutego 2022 r.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o nowym terminie wniesienia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
REKLAMA
Od 1 lutego 2022 r. termin ten wynosi 4 miesiące od daty podjęcia ostatecznej decyzji na poziomie krajowym. Wcześniej termin ten wynosił 6 miesięcy.
"Nowy czteromiesięczny termin ma zastosowanie do skarg, w których ostateczna decyzja krajowa została podjęta w dniu 1 lutego 2022 r. albo po tej dacie. Zmiana terminu nie ma zastosowania wstecz – termin 6 miesięcy nadal ma zastosowanie w przypadkach, gdy ostateczna decyzja na poziomie krajowym zapadła przed 1 lutego 2022 r." - przypomina MSZ na swojej stronie internetowej.
Co w przypadku niedotrzymania terminu? Taka sytuacja oznacza naruszenie wymogów dopuszczalności skargi w rozumieniu art. 35 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności i skutkuje odrzuceniem skargi przez Trybunał.
Podstawa prawna
Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzona w Rzymie, dnia 4 listopada 1950 roku, z późniejszymi zmianami
Artykuł 35
Wymogi dopuszczalności
Trybunał może rozpatrywać sprawę dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków odwoławczych, przewidzianych prawem wewnętrznym, zgodnie z powszechnie uznanymi zasadami prawa międzynarodowego, i jeśli sprawa została wniesiona w ciągu czterech miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji.
Protokół nr 15 sporządzony w Strasburgu dnia 24 czerwca 2013 r. zmieniający Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – wszedł w życie w dniu 1 sierpnia 2021 r.
Artykuł 4
W Artykule 35 ustęp 1 Konwencji wyrazy "w ciągu sześciu miesięcy" zastępuje się wyrazami "w ciągu czterech miesięcy".
Artykuł 8
Artykuł 4 niniejszego Protokołu wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego Protokołu. Artykuł 4 niniejszego Protokołu nie ma zastosowania do skarg, w których ostateczna decyzja w rozumieniu Artykułu 35 ustęp 1 Konwencji została podjęta przed wejściem w życie Artykułu 4 niniejszego Protokołu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA