Unijny Certyfikat COVID (UCC) – zmiana terminu ważności
Unijny Certyfikat COVID (UCC), nazywany również paszportem COVID, jest wydawany po szczepieniu przeciwko COVID-19 i służy do celów podróży po terytorium UE.
Zgodnie z nowymi regulacjami przyjętymi przez Komisję Europejską jego okres ważności ma wynosić 270 dni, czyli 9 miesięcy. Momentem rozpoczęcia liczenia zgodności będzie dzień podania ostatniej dawki cyklu szczepień pierwotnych. Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą. Obecnie wynosi ona 360 dni.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) – inne zmiany
Ponadto dostosowane zostaną przepisy dotyczące kodowania certyfikatów szczepień, tak aby uwzględnić podanie dawki przypominającej. Dawki przypominające będą rejestrowane następująco:
- 3/3 w przypadku dawki przypominającej podanej po cyklu szczepień pierwotnych składającym się z dwóch dawek
- 2/1 w przypadku dawki przypominającej podanej po szczepieniu jednodawkowym lub po jednej dawce szczepionki dwudawkowej podanej ozdrowieńcowi.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 lutego 2022 r.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) – jak go pobrać
Osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 może pobrać certyfikat do swojej aplikacji mObywatel. Należy pamiętać, że każdy kraj realizuje inną politykę związaną z akceptacją certyfikatu. W Polsce wymagane jest pełne szczepienie, ale są kraje, w których akceptowany jest certyfikat po pierwszej dawce szczepienia.
UCC można pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji mojeIKP. Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku UCC. W takich przypadkach, pacjent powinien uzyskać pomoc w punkcie szczepień i otrzymać wydrukowany UCC.