REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Psy ze Służby Więziennej otrzymają dożywotnią opiekę

MSWiA
Psy ze Służby Więziennej otrzymają dożywotnią opiekę
Psy ze Służby Więziennej otrzymają dożywotnią opiekę
Motointegrator.com

REKLAMA

REKLAMA

Psy pracujące dla służby więziennej doczekały się przepisów prawa, dzięki którym będą miały zapewnione dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną po przejściu na zasłużoną emeryturę.

Psy ze Służby Więziennej z należytą opieką do końca życia

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podpisał przed świętami Bożego Narodzenia rozporządzenie dotyczące psów służbowych w Służbie Więziennej.

REKLAMA

 – Nasi czworonożni przyjaciele zyskują należytą opiekę także po zakończeniu służby, która trwa dziewięć lat. Zapewni ją zwierzętom macierzysta jednostka penitencjarna. Opiekunowie psów nie będą już finansować ich pożywienia czy leków z własnej kieszeni – podkreślił wiceminister Michał Woś, który nadzoruje Służbę Więzienną.

- Po latach doczekaliśmy się regulacji, która zapewnia godną emeryturę naszym czworonożnym funkcjonariuszom. Ich praca, związana m.in. z wykrywaniem narkotyków, została doceniona - podkreślił Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

Psy ze Służby Więziennej – rodzaj wykonywanej przez nie pracy

REKLAMA

W Służbie Więziennej pracują dziś 23 psy patrolowo-obronne i 106 psów specjalnych. Te pierwsze patrolują m.in. jednostki w dzień i w nocy; chronią funkcjonariuszy np. w czasie otwierania cel czy ich przeszukiwania. Biorą też udział w służbie konwojowej i – w razie potrzeby – uczestniczą w pościgu za uciekającym czy ukrywającym się skazanym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast psy specjalne szukają narkotyków w pojazdach wjeżdżających na teren jednostek oraz u osób wchodzących do aresztów i zakładów karnych np. na widzenia, a także u skazanych wracających z pracy czy przepustek. Pomagają także w przeszukiwaniu pomieszczeń, w tym cel, magazynów oraz kontroli korespondencji (paczek, listów).

Czworonożni funkcjonariusze Służby Więziennej to nie tylko owczarki niemieckie czy belgijskie, ale także mniejsze psy - terriery, beagle i cocker spaniele.

Zanim rozpoczną pracę, ich stan zdrowia i kondycję ocenia specjalna komisja, w skład której wchodzi kierownik Działu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych - jednocześnie lekarz weterynarii. Potem pies przechodzi testy, na podstawie których można ocenić m.in. ich reakcję na widok ludzi czy zachowanie w ciemnych oraz ciasnych pomieszczeniach.

Psy specjalne muszą aportować, a patrolowo-obronne - reagować na tzw. pozoranta. Liczy się też ich odpowiednia reakcja na strzał z broni palnej.

Psy ze Służby Więziennej – nowe regulacje prawne

REKLAMA

Do tej pory w Służbie Więziennej psy służyły średnio 10 lat. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości skraca czas służby o rok. Zmienia też wysokość stawek żywieniowych dla psów w służbie oraz psów – emerytów. Stawki będą dodatkowo zależeć od wagi psa i pory roku.

Psy do końca życia pozostaną na utrzymaniu kierownika jednostki organizacyjnej, do której były przydzielone. Na emeryturze - jak dotąd – pierwszeństwo opieki nad nimi będą mieć ich dotychczasowi opiekunowie. Muszą oni zapewnić podopiecznym właściwe wyżywienie i stały dostęp do czystej wody oraz codzienny ruch. Pies będzie poddawany szczepieniom i pielęgnowany.

Ponad 98 proc. psów emerytów trafia do swoich przewodników. Pozostałe - do osób związanych z przewodnikami lub innych funkcjonariuszy. Obecnie na emeryturze jest dziewięć psów, byłych funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MSWiA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA