Stawka 0 proc. VAT na żywność – premier zapowiedział jej wprowadzenie
REKLAMA
REKLAMA
Stawka 0 proc. VAT – element tarczy antyinflacyjnej
W poniedziałek 20 grudnia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku.
REKLAMA
- My zastosujemy, niezależnie od odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe - oznajmił.
Powiedział również, że wysoce prawdopodobne będzie obniżenie stawki za wybrane artykuły żywnościowe do 0 proc. już od lutego 2022 roku.
Z wypowiedzi wynika, że były to element tarczy antyinflacyjnej.
Stawka O proc. VAT – proces legislacyjny na szczeblu unijnym
Obecne przepisy dotyczące VAT (dyrektywa VAT) uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Zezwalają jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.
REKLAMA
Polska wielokrotnie podczas grup roboczych wnioskowała o możliwość szerszego stosowania stawek obniżonych i stawek 0 proc., w tym także na żywność. W czwartek 7 grudnia 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński w piśmie do komisarza ds. gospodarki ponownie zaapelował o możliwość tymczasowego zastosowania 0 proc. VAT na żywność w Polsce. Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu ws. zerowych stawek VAT na żywność.
Jednak prace nad projektem dyrektywy VAT trwają już od kilku lat. 07 grudnia 2021 r. na spotkaniu ECOFIN ministrowie finansów państw członkowskich UE osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT w zakresie objęcia stawką 0 proc. produktów żywnościowych. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.
Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.
Większość przepisów wejdzie w życie i będzie mogła być stosowana po 20 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Publikacja nastąpi dopiero po zakończeniu konsultacji z Parlamentem Europejskim.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat