Rekompensaty z tytułu prawa pokrewnego
W wielu krajach europejskich został już wprowadzony art. 15 dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (UE/2019/790). Nadaje on wydawcom prasy prawo pokrewne, które umożliwia domaganie się rekompensaty za korzystanie z ich treści.
Dyrektywę zaimplementowały Niderlandy, Niemcy, Malta, Chorwacja i Irlandia (implementacja całościowa), Francja, Dania i Włochy (implementacja częściowa, w tym art. 15 dyrektywy). W większości krajów (w przyjętych regulacjach, jak i oficjalnych projektach) przewidziano zaangażowanie organizacji zbiorowego zarządzania.
Jaki będzie kształt tych rozwiązań w Polsce? Zagadnieniom tym było poświęcone spotkanie, które odbyło się w ubiegłym tygodniu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Izby Wydawców Prasy, Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL oraz następujących wydawców i producentów publikacji prasowych: Agora, Grupa DGP Infor, Gremi Media, Grupa Interia, Polska Press Grupa, Ringier Axel Springer Polska, TVN24.pl, Grupa Wirtualna Polska oraz ZPR Media.
Wydawcy wyrazili zamiar współdziałania w celu wypracowania efektywnego systemu egzekwowania i przekazywania wydawcom należnych rekompensat z tytułu prawa pokrewnego nadanego art. 15 dyrektywy.