COVID-19: Kto zostanie zwolniony z kwarantanny? Modyfikacja obostrzeń z 17 grudnia
REKLAMA
REKLAMA
COVID-19: Zmiana przepisów epidemicznych – grupy zwolnione z testów
Jak wynika ze zmodyfikowanych przepisów epidemicznych negatywnego wyniku testu na COVID-19 nie będą musiały okazywać osoby reprezentujący szeroko rozumiany transport międzynarodowy, osoby przystępuję do egzaminów, a także dzieci do lat pięciu.
REKLAMA
Chodzi o osoby przystępujące do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, przeprowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Zdaniem wnioskodawcy jest to "uzasadnione z uwagi na planowane przeprowadzenie przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, a także egzaminu zawodowego w sesji zimowej, która rozpoczyna się 10 stycznia 2022 roku".
COVID-19: Zmiana przepisów epidemicznych – zwolnienie z kwarantanny
Ponadto zaproponowane zmiany umożliwiają wykonanie testu na lotnisku w terminie 3 godzin od momentu przekroczenia granicy. Jego negatywny wynik zwalnia z obowiązku kwarantanny dla osób, które przyjeżdżają spoza Schengen.
REKLAMA
Zdaniem wnioskodawców takie rozwiązanie "ma zapewnić płynność ruchu pasażerów na terenie lotnisk, jak również możliwość wykonywania testów przez osoby, o których mowa w § 2a rozporządzenia zmienianego, w różnych miejscach (tj. w kraju, z którego rozpoczyna się podróż, na terenie lotniska przed odprawą graniczną albo na terenie lotniska po odprawie granicznej w terminie 3 godzin od momentu przekroczenia granicy) w celu zmniejszenia ryzyka tworzenia skupisk ludzkich".
Przepisy mają też zapewnić "większą spójność rozporządzenia polegające na doprecyzowaniu przepisu dotyczącego konieczności posiadania negatywnego wyniku testu w kierunku SAR-CoV-2 w sytuacji przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej podczas podróży rozpoczętej z terytorium określonych krajów".
COVID-19: Zmiana przepisów epidemicznych dla działalności związanej kulturą i rozrywką
Modyfiakcje dotyczą również "zmniejszenia limitu widzów lub słuchaczy (z 50 proc. do 30 proc. liczby miejsc), którzy są uprawnieni do korzystania z prowadzonej przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105) oraz przez inne podmioty działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) oraz działalności zespołów muzycznych".
COVID-19: Zmiana przepisów epidemicznych – co z zabawą sylwestrową i noworoczną?
Ponadto umożliwiają wykonywanie działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek, klubów nocnych i miejsc do tańczenia w 31 grudnia i 1 stycznia 2022 r., przy zastrzeżeniu zachowania limitu osób mogących korzystać z tej działalności.
Rozporządzenie wchodzi w życie dzień po publikacji, z wyjątkiem jednego przepisu, który zaczyna obowiązywać z dniem ogłoszenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat