Reforma prawa karnego w Kościele – zmiana sankcji karnych
REKLAMA
REKLAMA
Reforma prawa karnego w kościele katolickim – zmiana kategorii pedofilii
Papież Franciszek wprowadził zmiany w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Noweli uległa Księga VI, dotycząca sankcji karnych w Kościele. Została wprowadzona na mocy Konstytucji apostolskiej „Pascite Gregem Dei”.
REKLAMA
Według nowych przepisów zmianie uległa klasyfikacja przestępstwa pedofilii. Przestępstwo wykorzystania seksualnego osób małoletnich zostało przeniesiono z działu „przestępstwa przeciwko szczególnym obowiązkom” do rozdziału „przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności osoby”. Zmiana wskazuje, że dobrem chronionym jest godność człowieka, a nie obowiązki kapłana.
Reforma prawa karnego w kościele katolickim – nowe kategorie przestępstw
Przywrócono karanie za niektóre przestępstwa z dawnego Kodeksu z 1917 r. np. korupcję w działaniach urzędowych czy udzielanie sakramentów osobom, którym nie wolno ich udzielać.
Penalizuje się także nowe przestępstwa. Wśród nich naruszenie tajemnicy papieskiej, bezprawne porzucenie posługi kapłańskiej, domaganie się przez kapłana ofiary wyższej niż ustalona albo dodatkowych kwot, albo czegoś dla własnej korzyści. Bardziej szczegółowo regulowane są przestępstwa o charakterze majątkowym. Pojawia się w prawie kanonicznym nieznana mu dotychczas kara grzywny,
Podkreślono, że stosowanie kar nie jest środkiem ostatecznym, ale zwyczajnym i obowiązkowym narzędziem pasterskiego posłannictwa biskupa.
"Przepisy są bardziej szczegółowe i konkretne – zmniejszono liczbę sytuacji, w których samą karę oraz wybór jej rodzaju pozostawiano decyzji ordynariusza. Duży nacisk kładzie się na konieczność naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – nie wolno zwolnić przestępcy z kary, dopóki nie naprawi wyrządzonej szkody" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA