Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa ma być łatwiejsza – nowe regulacje prawne
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa – ułatwienia dla rolników
Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa ma się odbywać w piątki i soboty na specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Dodatkową zachętą dla rolników ma być zwolnienie z opłaty targowej. Co ważne, osoby i jednostki zobowiązane zapłacić podatek od nieruchomości, na której będzie się odbywał handel, również zostaną zwolnione z opłaty.
REKLAMA
Ustawodawca zaznaczył, że rolnik będzie mógł sprzedawać tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym
Celem nowych przepisów jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej.
Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa – gdzie rolnik będzie mógł handlować
Miejsce do prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników będzie wyznaczała rada gminy w drodze uchwały. Zgodnie z zamysłem ustawodawcy miejsce powinno być zlokalizowane blisko centrum gminy lub miasta czy blisko miejsc atrakcyjnych turystycznie. Powinno również mieć łatwy dostęp do komunikacji.
Wyznaczenie miejsca do prowadzenia handlu dla rolników i ich domowników w piątki i soboty należeć będzie do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym.
Według twórców ustawy ułatwienie w handlu ma się przyczynić do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych. Ma także służyć skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji.
Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników – zdefiniowanie pojęć
Poza regulacjami dotyczącymi sprzedaży produktów rolnych z własnego gospodarstwa ustawodawca dookreślił również definicje do następujących pojęć: domownik, produkty rolne lub spożywcze, a także handel.
Domownik, który będzie mógł dokonywać sprzedaży produktów rolnych został zdefiniowany jako osoba bliska rolnikowi, która ukończyła 15 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie. Co istotne domownik to osoba, która stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym, ale nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Pojęcie produktów rolnych lub spożywczych zostało zdefiniowane zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Są nimi: „runo leśne i dziczyzna, a także produkty przetworzone z przeznaczeniem do spożycia z wykorzystaniem produktów wymienionych w załączniku I do TFUE, runa leśnego lub dziczyzny".
Z kolei handel ustawodawca zdefiniował jako proces sprzedaży polegający na wymianie produktów rolnych lub spożywczych oraz wyrobów rękodzieła wytworzonych w gospodarstwie rolnym na środki pieniężne.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA