Wniosek o paszport – planowane zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Wniosek o paszport – planowane zmiany / Shutterstock
Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.

Projekt ustawy o dokumentach paszportowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dokumentach paszportowych. Przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawa zakłada wprowadzenie kilku ważnych zmian m.in. powstanie rejestru paszportowego, rezygnację z papierowej formy wniosku czy uproszczenie opłat paszportowych.

Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP)

Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP) ma funkcjonować w ramach Systemu Rejestrów Państwowych.

Budowa tego rejestru umożliwi z kolei odstąpienie od papierowej wersji wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.

Wniosek o paszport – zniknie forma papierowa

Proces sporządzania wniosku o wydanie paszportu zostanie zautomatyzowany.

Nowa ustawa zakłada odejście od papierowej formy wniosku o wydanie dokumentu paszportowego. Wniosek ma być generowany w Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Następnie zaś zostanie podpisany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu w standardowej sytuacji obywatel ubiegający się o wydanie paszportu będzie zobligowany jedynie do okazania organowi paszportowemu aktualnego dokumentu tożsamości (podania numeru PESEL), przedłożenia zdjęcia spełniającego wymogi biometrii, a w przypadku osób powyżej 12. roku życia złożenia danych biometrycznych w postaci odcisków palców.

Pozostałe zmiany

Nowe przepisy przewidują ponadto uruchomienie usług elektronicznych takich jak m.in. weryfikacja ważności paszportu czy zgłoszenie utraty paszportu skutkujące automatycznym unieważnieniem dokumentu.

W przypadku drugiego paszportu zmianie ma ulec procedura ubiegania się o taki dokument. Wojewodowie i konsulowie będą je wydawali bez konieczności uzyskania zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji. Okres ważności drugiego paszportu ulegnie wydłużenia z dwóch do trzech lat.

Ponadto do 12 lat ma zostać obniżona granica wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem. Osoby małoletnie, które w związku z kontynuacją nauki, rozwojem indywidualnych umiejętności lub koniecznością zapewnienia im opieki, potrzebują pilnie wyjechać za granicę, będą uprawnione do posiadania paszportu tymczasowego.

Opłaty paszportowe mają zostać uproszczone. Kwoty opłat zostaną wskazane w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...