Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start
REKLAMA
REKLAMA
Dobry start w 2021 r.
Świadczenie dobry start przysługuje:
REKLAMA
- rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych - raz w roku na dziecko;
- osobom uczącym się - raz w roku.
Wsparcie przyznaje się w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:
- przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia;
- przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia - w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku:
- ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
- ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia - w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych świadczenie dobry start przysługuje nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7. rok życia.
Dobry start 2021 – do kiedy wnioski?
Do 30 listopada 2021 r. można składać wnioski o świadczenia z programu „Dobry start”. Wnioski złożone po upływie tego terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.
Jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start, świadczenie przysługuje, jeżeli w okresie od 1 lipca do 30 listopada toczyło się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności.
Dobry start 2021 – gdzie złożyć wniosek?
Wnioski można składać za pośrednictwem:
- bankowości elektronicznej
- portalu MRiPS Emp@tia
- PUE ZUS.
W tym roku rodzice składają wniosek tylko elektronicznie.
Postępowanie w sprawie świadczenia dobry start prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Przyznanie przez ZUS świadczenia nie wymaga wydania decyzji.
Dobry start 2021 – kiedy wypłata?
Ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.
ZUS wypłaca świadczenie w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer konta.
Dobry start 2021 - ile wynosi?
Ważne! Świadczenie dobry start przysługuje osobom w wysokości 300 zł.
W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia dobry start ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat