Cyfryzacja Miejsc Pamięci
„Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce” – przekonuje Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci. Jego zdaniem, dzięki tym działaniom wkrótce odnalezienie nieznanych grobów bliskich będzie łatwiejsze.
Z kolei digitalizacja dotychczasowych Ksiąg Cmentarnych i powstanie elektronicznej Księgi Cmentarnej (eKC) ma wpłynąć na optymalizację procesów związanych z pochówkiem.
Centralna wyszukiwarka pomoże odnaleźć grób
W znalezieniu cmentarzy, miejsc pochówków i informacji na temat grobów pomoże nowe rozwiązanie – centralna wyszukiwarka. Na wirtualnej mapie cmentarza sprawdzimy lokalizację grobów. Dostępne mają być też informacje o terminie opłacenia miejsca pochówku i formularz online do kontaktu z zarządcą cmentarza.
Nowe rozwiązania umożliwią też znalezienie cmentarzy historycznych oraz grobów osób zasłużonych, grobów wojennych i grobów weteranów. Za pomocą systemu zweryfikujemy czy osoba pochowana była odznaczona najwyższymi odznaczeniami państwowymi.
Jak poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obecnie trwają prace pilotażowe realizowane we współpracy z ośmioma gminami korzystającymi obecnie z komercyjnych systemów do zarządzania cmentarzami.
Rejestr cmentarzy w 2022 r.?
Pilotaż ma potrwać do końca roku. „Pod koniec marca 2022 r. powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 r. rozpoczniemy prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku” - informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.
Źródło: Cyfryzacja KPRM