REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie domu – jakie mam obowiązki jako ubezpieczony?

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy ubezpieczenia domu to rozsądne rozwiązanie. Dzięki takiej ochronie zabezpieczamy się na wypadek wystąpienia wielu ryzyk, takich jak choćby zalanie, pożar czy kradzież z włamaniem.

Korzystając z niej, w razie gdyby doszło do takich zdarzeń, odpowiedzialność finansową za nie może ponieść towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie należy jednak zapominać, że ubezpieczenie domu wiąże się również z pewnymi obowiązkami dla klienta. Jakimi?

REKLAMA

Ubezpieczenie domu – zakres

REKLAMA

Ochronę ubezpieczeniową należy wybierać, mając na uwadze przede wszystkim jej zakres. Im jest szersza, tym lepiej. Bardzo ważna jest suma ubezpieczenia, gdyż to od tej kwoty wyliczana jest wysokość odszkodowania w zależności od tego, do jakiego zdarzenia dojdzie. Powinna być ona na tyle wysoka, aby w razie wystąpienia szkody całkowitej środki te wystarczyły na przywrócenie nieruchomości do poprzedniego stanu.

Ubezpieczenie na dom może mieć inny zakres w każdym towarzystwie. Najczęściej dostępny jest podstawowy wariant ochrony, który obejmuje wyłącznie elementy stałe, mury i piwnice. Istnieje również możliwość wyboru umów dodatkowych, które dotyczą ochrony ruchomości w lokalu, stłuczenia elementów szklanych, OC w życiu prywatnym a także gwarantują odszkodowanie z tytułu kradzieży z włamaniem. Zasada jest taka, że im szerszy zakres ochrony, tym lepiej, ale musimy również zwracać uwagę na to, czy polisa obejmuje takie ryzyka, które nas interesują. Jeśli mieszkamy w centralnej Polsce na 8. piętrze, to nie zagraża nam ryzyko lawiny, ale już zalania – jak najbardziej.

To nie wszystko, co jest istotne przy wybieraniu ubezpieczenia domu. Powinniśmy być również świadomi obowiązków, które wiążą się z korzystaniem z tej ochrony.

Obowiązki ubezpieczonego

Towarzystwo ubezpieczeniowe obejmuje ochroną naszą nieruchomość, ale jednocześnie oczekuje od nas respektowania ustalonych w umowie zasad. Poprzez pewne działania możemy doprowadzić do spowodowania szkód, dlatego nie należy ich podejmować. Ubezpieczenie domu wymaga od nas, abyśmy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Utrzymywali obiekt w należytym stanie technicznym, przeprowadzali wymagane przeglądy, dbali o bieżącą konserwację mienia.
  • Przestrzegali prawa – budowlanego, ochrony przeciwpożarowej, o eksploatacji i konserwacji budynków i budowli, o budowie i eksploatacji urządzeń technicznych.
  • Stosowali odpowiednie środki w celu zabezpieczenia instalacji wodnych i centralnego ogrzewania przed mrozem. Należy również utrzymywać w pomieszczeniach właściwą temperaturę.
  • Ograniczali straty – powinniśmy w miarę możliwości i zachowując środki bezpieczeństwa ograniczać szkody, które wynikają z danego zdarzenia. Np. w przypadku zalania powinniśmy w miarę możliwości zatrzymać wodę poprzez zakręcenie odpowiedniego zaworu.

W przypadku niedotrzymania warunków umowy możliwe, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania lub uwzględni wpływ zaniechań właściciela nieruchomości i obniży wysokość świadczenia.

Przydatne dokumenty

REKLAMA

Poza wspomnianymi obowiązkami właściciel nieruchomości powinien również pamiętać o  posiadaniu dokumentów, które mogą być wymagane przez ubezpieczyciela. Zalicza się do nich m.in. pozwolenie na budowę, potwierdzenie zrealizowanych przeglądów technicznych, protokoły budowlane, protokoły odbioru częściowego i końcowego. Kolejnym ważnym dokumentem jest ewentualny protokół, który mogliśmy uzyskać od służb po szkodzie, np. od straży pożarnej.

Niewywiązanie się z tych powinności może nas pozbawić odszkodowania. Warto pamiętać, że przeprowadzanie poszczególnych przeglądów w nieruchomościach nie wynika wyłącznie z oczekiwań towarzystw ubezpieczeniowych – takie obowiązki nakłada na nas prawo. Np. przewody kominowe powinny być sprawdzane raz na 12 miesięcy. W przypadku gdy szkoda będzie się wiązać z naszym zaniechaniem, dla ubezpieczyciela może to być podstawa do niewypłacenia odszkodowania. Starajmy się jednak traktować te czynności nie jako zbędny obowiązek, tylko konieczność w celu zapewnienia naszym najbliższym i majątkowi bezpieczeństwa.

Co obejmuje ubezpieczenie domu, możemy sprawdzić na stronie towarzystwa Aviva: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/. Znajdziemy na niej również kalkulator, który umożliwi nam wyliczenie składki za ochronę. Ile wyniesie cena ubezpieczenia domu? Należy obliczyć ją indywidualnie dla danej nieruchomości – zajmie to dosłownie kilka minut.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia: Rozwiązano większość problemów z systemem e-Doręczenia

1 stycznia 2025 r. uruchomiony został system doręczeń elektronicznych, tzw. e-Doręczenia. Ma on zastąpić wymianę tradycyjnej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi a obywatelami. Niestety, system nie działa prawidłowo.

Koniec z płaceniem za nieobecności. Za brak działania pieniądze się nie należą – tak orzekł sąd. Kto straci na takim podejściu?

Nieobecność oznacza brak działania. Brak działania z kolei oznacza brak kosztów i utraconych korzyści. Wszystko to razem oznacza natomiast, że za ten czas nie należą się diety i nie ma w tym zakresie swobody dokonywania ustaleń.

REKLAMA

Komisja Europejska a (nowa żywność). Proszek z larw może być dodawany do podstawowych produktów. Chityna, witamina d3 i alergeny

Zastosowanie żywieniowe znalazł Tenebrio molitor (mącznik młynarek). Można proszek z larw owada po poddaniu naświetleniu dodawać do szeregu produktów żywnościowych. Najwięcej kontrowersji budzi sprawa chityny. KE badała też kwestię witaminy D3.

450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez zbędnej biurokracji. Nie musisz dokumentować wydatku. Kto może skorzystać?

Wszelkie świadczenie przyznawane pracownikom przez pracodawców pociągają za sobą określone konsekwencje podatkowe i na gruncie ubezpieczeń społecznych. Czy jest szansa na 450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez konieczności dokumentowania wydatku?

REKLAMA