REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarzuty za przestępstwa z nienawiści - jakie statystyki?

Zarzuty za przestępstwa nienawiści - jakie statystyki?
Zarzuty za przestępstwa nienawiści - jakie statystyki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prokuratura Krajowa przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich dane statystyczne dotyczące przestępstw z nienawiści.

PK: w zeszłym roku 622 osoby z zarzutami za przestępstwa z nienawiści

W zeszłym roku za przestępstwa rasistowskie, z nienawiści i związane z propagowaniem faszyzmu zarzuty usłyszały 622 osoby; do sądów trafiły 304 akty oskarżenia, skazano 421 osób, a 11 uniewinniono - wynika z danych statystycznych przekazanych RPO przez Prokuraturę Krajową.

REKLAMA

Jak wynika ponadto z tych danych w 2020 r. w prokuraturach zarejestrowano 1 mln 57 tys. 665 spraw karnych, w tym 1 tys. 658 postępowań o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych, co stanowiło 0,156 proc. ogółu zarejestrowanych spraw. Łącznie zarzuty przedstawiono 622 osobom w 507 sprawach. Sądy zastosowały tymczasowe aresztowanie wobec 42 osób.

O odpowiedzi PK zawierającej dane statystyczne dotyczące takich śledztw Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało w środę na swojej stronie. RPO poprosił o te dane jeszcze w sierpniu br.

REKLAMA

Z przekazanej odpowiedzi prokuratury wynika m.in., że spośród prowadzonych śledztw m.in. 726 spraw dotyczyło czynów popełnionych z wykorzystaniem internetu, 187 - zdarzeń związanych ze stosowaniem przemocy, 161 - wypowiadania gróźb wobec osoby, 123 - rasistowskich napisów tzw. graffiti na murach, budynkach, ogrodzeniach, a 55 - wydarzeń związanych z organizowanymi manifestacjami, zgromadzeniami i wiecami.

Prowadzone śledztwa najczęściej dotyczyły publicznego znieważenia z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej - 580 spraw, propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści - 354 sprawy, oraz stosowania przemocy lub groźby z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej lub wyznaniowej - 286 spraw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do sądów skierowano 304 akty oskarżenia. W 19 sprawach do sądów trafiły wnioski o skazanie bez przeprowadzania rozprawy, a także 44 wnioski o warunkowe umorzenie postępowania.

Umorzono 621 śledztwa, z czego 262 wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa, co stanowiło 17 proc. ogółu spraw zakończonych. Natomiast w 114 sprawach prokuratorzy wydali decyzję o zawieszeniu postępowania. Jak ponadto poinformowano w informacji dla RPO w 367 sprawach wydano postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania.

W zeszłym roku w takich sprawach sądy skazały 421 osób, warunkowo umorzyły postępowanie wobec 66 osób, wobec 11 osób wydały wyroki uniewinniające.

RPO o przeciwdziałaniu dyskryminacji w Polsce

Na stronie biura Rzecznika przypomniano, że "realizując ustawową powinność przeciwdziałania dyskryminacji w Polsce, RPO szczególną uwagę poświęca przestępczości motywowanej uprzedzeniami". "Używanie mowy nienawiści, czy stosowanie agresji lub przemocy na tle dyskryminacyjnym, to drastyczne naruszenie praw człowieka. Dlatego przeciwdziałanie rasizmowi, ksenofobii oraz związanej z nimi nietolerancji RPO uznaje za priorytet" - podkreślono.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński
mja/ jann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA