REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obostrzenia - maseczki i dystans

Obostrzenia - maseczki i dystans
Obostrzenia - maseczki i dystans
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obostrzenia nadal obowiązują. Maseczki nie trzeba nosić na świeżym powietrzu. Inaczej jest jednak w przypadku np. kin czy autobusów.

Maseczki m.in. w kinach i teatrach, 1,5 m dystansu między pieszymi – obostrzenia nadal obowiązują

Obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, maseczka przykrywająca nos i usta m.in. w autobusie i tramwaju, ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach – to tylko część zasad, które nadal obowiązują w związku z pandemią.

REKLAMA

W Polsce nadal obowiązuje wiele zasad i ograniczeń związanych z koronawirusem. Część z nich przewidziano do końca października, inne obowiązują do odwołania – wynika z informacji zamieszczonych w serwisie gov.pl.

Odległość między pieszymi

Obowiązuje utrzymanie co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są m.in. rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 lat), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności i osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Maseczki w różnych przestrzeniach zamkniętych

Obowiązkowe jest również zasłanianie ust i nosa w różnych przestrzeniach zamkniętych.

"Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!" – czytamy na stronie gov.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.: na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej), w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej), w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie i w innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banku, na poczcie itp.).

Maseczki nie trzeba nosić na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Muzea i galerie sztuki

Obostrzenia dotyczą też życia kulturalnego. Muzea i galerie sztuki funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 10 mkw. Kina mogą być obłożone maksymalnie w 75 proc. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa.

Teatry, opery, filharmonie funkcjonujące na świeżym powietrzu mogą być obłożone maksymalnie w 75 proc, zachowany musi być też półtorametrowy dystans między widzami lub słuchaczami. W wydarzeniu może wziąć udział nie więcej niż 250 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

REKLAMA

Teatry, opery, filharmonie działające w pomieszczeniach funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 75 proc. obłożenia. Obowiązuje zachowanie odległości 1,5 m między widzami lub słuchaczami. Nie więcej niż jedna osoba może przebywać na 10 mkw. powierzchni.

Prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne na otwartym powietrzu oraz w pomieszczeniach pod warunkiem udziału nie więcej niż 75 proc. uczestników. Uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nosy.

Możliwe są koncerty i widowiska cyrkowe w pomieszczeniach zamkniętych. Widzom lub słuchaczom udostępnione musi być nie więcej 75 proc. miejsc. Obowiązuje zachowania odległości 1,5 m między widzami lub słuchaczami, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni nie więcej niż jedna osoba może przebywać na 10 mkw.

Koncerty i widowiska cyrkowe mogą być organizowane również w plenerze pod następującymi warunkami. Tam również udostępnione widzom lub słuchaczom może być nie więcej 75 proc. liczby miejsc i zachowania odległości 1,5 m między widzami lub słuchaczami. W razie braku wyznaczonych miejsc na widowni w wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 250 osób. Do limitu 250 osób są wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Jednak wszystkie osoby muszą mieć zakryte nosy i usta.

Korzystanie z bibliotek jest możliwe. Może w nich jednak przebywać nie więcej niż osoba na 10 mkw. powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Używanie maseczki jest obowiązkowe.

Transport publiczny

W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić w tym samym czasie nie więcej osób niż 100 proc. obłożenia. Pasażerowie muszą mieć założone maseczki.

Obostrzenia - wesela, komunie

Ograniczenia dotyczą również świątyń. Obowiązuje limit osób w miejscach kultu religijnego – maks. 75 proc. obłożenia. Rekomendowane jest też odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

W weselach, komuniach, konsolacjach i innych uroczystościach i przyjęciach okolicznościowych niezależnie od tego, czy odbywają się wewnątrz, czy na zewnątrz, obowiązuje limit 150 osób. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Zgromadzenia

Zgromadzenia są dopuszczone, może w nich jednak uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia mogą funkcjonować w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit – maks. 150 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Targi, kongresy i konferencje mogą być organizowane z zachowaniem limitu – jedna osoba na 10 mkw.

Sklepy

Sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe mogą być otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje także limit osób – maks. jedna osoba na 10 mkw.

Gastronomia, hotele, salony fryzjerskie

Lokale gastronomiczne mogą być obłożone w maks. 75 proc. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Salony fryzjerskie i kosmetyczne są otwarte i mogą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

W hotelach obowiązuje limit gości – maks. 75 proc. obłożenia hotelu. Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 lat.

Siłownie, kluby fitness

W siłowniach, klubach fitness, solariach obwiązuje limit osób – maks. jedna osoba na 10 mkw. Z kolei baseny, aquaparki i obiekty sportowe mogą być obłożone w 75 proc. Publiczności udostępnia się nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc dla niej przewidzianych. Podczas zajęć i wydarzeń sportowych, poza obiektami sportowymi obowiązuje limit do 500 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się przeciw COVID-19. Materiał musi być pobrany w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Za testy te nie trzeba płacić.

Podstawę prawną tych przepisów stanowi kilkanaście rozporządzeń prezesa Rady Ministrów.(PAP)

szz/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA