Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Piecza zastępcza - bardziej rodzinna, a mniej instytucjonalna
Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej po zmianach został skierowany ponownie do uzgodnień międzyresortowych, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Rzecznika Praw Dziecka.
REKLAMA
"Jedną z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych zmian jest deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej. Chodzi o to, by dzieciom, które znajdują się w trudnej sytuacji, zapewnić prawdziwy dom. Projekt stanowi krok milowy w tym kierunku. To wprowadzenie zakazu tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego oraz specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych. Odchodzimy od opieki instytucjonalnej i stawiamy na rozwój rodzinnej pieczy zastępczej" - podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zgodnie z projektem w szczególnych sytuacjach decyzje wojewody odnośnie do placówek powinny być poprzedzone opinią Rzecznika Praw Dziecka.
Specjalny rejestr
Kolejną z ważnych zmian jest utworzenie specjalnego rejestru, który ma obejmować:
- wykaz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej,
- osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, z podziałem na dzieci i osoby umieszczone albo przebywające w poszczególnych formach rodzinnej pieczy zastępczej oraz poszczególnych formach instytucjonalnej pieczy zastępczej,
- wykaz osób posiadających pozytywną wstępną kwalifikację do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka,
- wykaz kandydatów zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka,
- wykaz rodzin zastępczych z podziałem na rodziny zastępcze spokrewnione, niezawodowe albo zawodowe,
- wykaz rodzinnych domów dziecka,
- wykaz placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych,
- wykaz osób usamodzielnianych.
Wynagrodzenia dla rodzin zastępczych a płaca minimalna
Ponadto w projekcie wprowadzono gwarancję, że wynagrodzenie rodzin zastępczych nie może być niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jak wskazuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w praktyce minimalne kwoty wynagrodzeń wzrosną średnio o 35 procent w stosunku do wysokości dzisiaj obowiązujących.
Pozostałe zmiany dotyczą m.in:
- urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego dla rodziców adopcyjnych;
- zatrudniania w rodzinach zastępczych osób do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich.
Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat