Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami
W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej 10 września podpisana została umowa o partnerstwie na rzecz realizacji projektu, którego celem jest opracowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Ma to umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Polska Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych ratyfikowała w 2012 roku.
Przegląd rozwiązań prawnych
Jak podkreślił wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik ustawa ma zmienić nie tylko sytuację osób z niepełnosprawnościami w Polsce, ale cały system postrzegania tej grupy obywateli, jak i miejsca tych obywateli w kraju.
Projekt będzie realizowany w Partnerstwie z Polskim Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego (z siedzibą w Krakowie), Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Naukową Instytut Badań Strukturalnych. Liderem projektu jest zaś Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w MRiPS.
W projekcie przewidziano przegląd i analizę wszystkich rozwiązań prawnych z zakresu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a także szerokie konsultacje społeczne z uwzględnieniem wszystkich zainteresowanych.
Projekt - zgodnie z założeniami - będzie realizowany od września 2021 do października 2023 r.