Woś: będą zmiany w ustawie dotyczącej samorządu kuratorskiego
Ministerstwo sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie dotyczącej samorządu kuratorskiego. Przepisy zostaną wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania. Zmiany zapowiedziano podczas konferencji podsumowującej 20 lat samorządu kuratorskiego.
"Dziękuję Państwu za ciężką pracę, codzienny trud i wysiłek wkładany w realizację zadań. Kuratorzy pełnią istotną rolę w wymiarze sprawiedliwości. Dostarczają sądowi ważnych informacji o swoich podopiecznych, pozwalając podjąć odpowiednie decyzje oraz przywracają człowieka społeczeństwu. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych. Mam nadzieje, że wkrótce sfinalizujemy nowelizację przepisów" – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas konferencji "Nowoczesne państwo – nowoczesna kuratela. 20 lat ustawy o kuratorach sądowych", która rozpoczęła się w środę w Auli Centrali NFZ w Warszawie.
Minister Michał Woś odwołał się przy tym do bogatej, ponad 100-letniej historii kurateli sądowej, która rozpoczęła się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 r. utworzono sądy dla nieletnich i powołano przy nich urząd stałych opiekunów sądowych.
"Każdy jubileusz jest dobrą okazją do refleksji, podzielenia się przemyśleniami i wyciągnięcia wniosków, aby pracować jeszcze skuteczniej niż dotychczas. Kuratorom sądowym życzę satysfakcji ze służby" - podkreślił Woś. Podziękował też Krajowej Radzie Kuratorów za współpracę i wzajemny dialog, który przynosi efekty.
Zmiany w funkcjonowaniu kuratorów sądowych
Będą też zmiany w funkcjonowaniu kuratorów sądowych, które zostaną wprowadzone w ramach dialogu ze środowiskiem zawodowym. "Dwadzieścia lat funkcjonowania ustawy pokazuje, że jest ona skutecznym narzędziem realizacji polityki państwa. Są jednak rzeczy, które wymagają uzupełnienia. Zrobi to przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych" - zapewnił Woś. Przepisy zostaną wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.
Z kolei przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Grzegorz Kozera ocenił, że kuratorzy spotykają się z dużą przychylnością ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Podziękował też za dobre słowa i dialog, który jest realizowany i uwzględnia postulaty środowiska.
MS przypomniało jednocześnie, że od 2015 r., od kiedy ministrem sprawiedliwości jest Zbigniew Ziobro, wzmocniono pozycję kuratorów sądowych. Podwyżki płac dla kuratorów mają najwyższy wymiar w historii. "bycie kuratorem to trudna służba". "Ludzie, którzy ją pełnią, muszą mieć w sobie dużo empatii, potrzebna jest też siła. Trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, żeby być kuratorem" – ocenił minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Dodał, że przepisy regulujące pracę kuratorów muszą być bardziej szczegółowe.
W uroczystościach wzięli udział m.in. minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Anna Dalkowska, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Adam Czerwiński, przewodniczący Komisji Budżetu Krajowej Rady Sądownictwa Joanna Kołodziej-Michałowicz, delegaci i eksperci Krajowej Rady Kuratorów.
Uroczysta konferencja rozpoczęła VIII Posiedzenie Krajowej Rady Kuratorów V Kadencji, które w dniach 8-10 września odbywa się w Auli Centrali NFZ w Warszawie. Krajowa Rada Kuratorów jest ustawowym reprezentantem kuratorów sądowych. Podczas posiedzenia Rada zajmie się m.in. omówieniem bieżących spraw związanych z jej działalnością.(PAP)
autorka: Natalia Kamińska
nmk/ mark/