Dobry start - pomoc dla klientów ZUS

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
rozwiń więcej
Dobry start - pomoc dla klientów ZUS / fot. Shutterstock
W większości rodzice i opiekunowie sami składają wnioski. Kto korzysta z pomocy pracowników ZUS? Jakie pytania zadają klienci?

62 mln złotych na wyprawki dla małych Dolnoślązaków

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Prawie miliard złotych trafiło już na konta rodziców i opiekunów dzieci w ramach programu "Dobry start". Na Dolnym Śląsku ZUS wypłacił już 62 mln złotych na wyprawki. Pieniądze dostało już ponad 3,3 mln dzieci w całej Polsce w tym prawie 230 tys. na Dolnym Śląsku. Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli około 2,5 mln wniosków.

Dolnoślązacy do 26 sierpnia wysłali do ZUS wnioski o wyprawkę dla 248 511 uczących się mieszkańców naszego regionu. Zakład odmówił wypłaty z powodu niespełnienia warunków tylko w 1 038 przypadkach. Najwięcej wniosków wpłynęło we Wrocławiu 35 597. Wałbrzyszanie złożyli 6270 wniosków a Legniczanie 6518 . W powiatach najwięcej wpłynęło ich w powiecie, świdnickim 9756, kłodzkim 8579 i oleśnickim 7 434.

W sumie na całym Dolnym Śląsku wysłanych zostało 181 332 wniosków dla 248 511 dzieci. Na bankowe konta popłynęło już 62 399 100 złotych.

W większości rodzice i opiekunowie sami składają wnioski wykorzystując do tego głównie bankowe konto. Szacowany przez Zakład wpływ wniosków w bieżącym roku to: 3,62 mln wniosków na 4,47 mln dzieci.

- Po pomoc w wypełnieniu i wysłaniu wniosku zwracają się do nas najczęściej mieszkańcy wsi pozbawieni dostępu do Internetu i komputera – mówi opowiada Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Są to osoby, które do tej pory składały wnioski w formie papierowej w najbliższym urzędzie gminy – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że w ZUS spodziewano się, że dużo więcej klientów będzie potrzebowało naszej pomocy i zapewnia, że każdy klient, który przychodzi do ZUS otrzymuje pomoc nie tylko w wypełnieniu i wysłaniu wniosku, ale także często np. skanowaniu dokumentów. Z pomocy ekspertów ZUS korzystają przede wszystkim osoby wykluczone cyfrowo, czyli te, które nie mają dostępu do Internetu a tym bardziej komputera czy smartfonu.

Rzeczniczka podkreśla, że mieszkańcy naszego regionu najczęściej korzystają z pomocy pracowników ZUS w małych miejscowościach. – Do biur terenowych przychodzą mieszkańcy z okolicznych wiosek, którzy do tej pory składali wnioski formie papierowej w gminach. Mieszkańcy dużych miast wysyłają w większości wnioski sami za pomocą bankowości internetowej.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o 300 plus z programu "Dobry start". W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to wypłatę można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Kilka pytań od klientów ZUS

Czy dla osoby, która zdała maturę, ale nie ma jeszcze wyniku z matury, ani świadectwa będzie przysługiwało 300+?

Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Oznacza to, że świadczenie dobry start w 2021 r. przysługuje, jeśli dziecko rozpocznie naukę w szkole z dniem 1 września 2021 r. W związku z tym, jeśli dziecko nie pójdzie do szkoły uprawniającej z dniem 1 września 2021 r., świadczenie dobry start nie będzie przysługiwało, bez względu na to, czy otrzyma świadectwo maturalne czy nie.

Czy osoba, która złoży wniosek, to dostanie później potwierdzenie złożenia tego wniosku na swoje konto PUE?

W przypadku złożenia wniosku przez kanał bankowy na adres mailowy klienta wskazany we wniosku zostanie przekazana informacja wraz z urzędowym poświadczeniem przedłożenia wniosku. W trakcie składania wniosku przez portal PUE ZUS urzędowe poświadczenie przedłożenia wyświetla się w momencie wysyłania wniosku przez PUE.

Czy osoba, która złoży wniosek o świadczenie Dobry Start przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia będzie miała automatycznie założony swój profil na portalu PUE ZUS” - w jaki sposób osoba będzie mogła się zalogować na PUE ?

Osoba taka na adres mailowy otrzyma informację o założeniu profilu, wraz z informacją o loginie. Zostanie również poinformowana, że aby zalogować się na portalu PUE, może wykorzystać login PUE i hasło jednorazowe, które otrzyma w wiadomości SMS. Przy pierwszym logowaniu będzie miała możliwość utworzenia nowego hasła do swojego profilu. Zostanie również poinformowana o możliwości zalogowania się także przy pomocy: login.gov.pl (np. profilem zaufanym lub e-dowodem), kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bankowości elektronicznej.

Czy uczeń liceum zaocznego budowlane dostanie 300 +?

Tak, liceum zaoczne należy do katalogu szkół uprawniających do świadczenia dobry start

Więcej: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

ZUS zaprasza do mobilnych punktów, w których pracownicy ZUS zakładają profile na PUE ZUS i pomagają w wypełnieniu wniosku o wyprawkę. Wykaz wszystkich punktów mobilnych w całej Polsce jest dostępny pod linkiem: https://www.zus.pl/o-zus/kalendarium/szkolenia.

Prawo
Nie będzie wolnej od pracy Wigilii w 2024 r.? To strata 1 mld dolarów. Sejm nie ma Wigilii w porządku obrad
20 lis 2024

Autorem wyceny kosztu wolnej od pracy Wigilii w 2024 r. jest minister finansów Andrzej Domański. To koszt dla gospodarki i wynosi 4 mld zł. Koszt budżetowy jest niższy - 2,3 mld złotych. Minister powołuje się utratę obrotów przez sklepy, piekarnie, firmy usługowe. Nie wiadomo, czy wyliczenia Ministerstwa Finansów uwzględniają przesunięcie wydatków z 24 grudnia 2024 r. na poniedziałek 23 grudnia 2024 r. oraz weekend  21 i 22 grudnia 2024 r. Konsumenci wiedząc, że nic nie kupią ani za mówią we wtorek 24 grudnia 2024 r. muszą kupić towary i usługi wcześniej. Sejm nie ma w porządku obrad posiedzenia 19 listopada - 22 listopada zmiany Wigilii na dzień wolny od pracy. 

Rynek książki w kryzysie. Małe księgarnie znikają, branża domaga się wsparcia i ustawy o książce
20 lis 2024

Księgarnie w Polsce znikają z rynku. Branża boryka się z trudnościami spowodowanymi dominacją dużych graczy, takich jak internetowe księgarnie, i walczy o przetrwanie w nierównej konkurencji. Przedstawiciele rynku apelują o systemowe wsparcie oraz wprowadzenie ustawy, która określiłaby książkę jako dobro kultury i wprowadziła regulacje rynkowe, które pomogłyby odwrócić negatywne trendy.

Wielki QUIZ z polskich kryminałów. Dopasuj książkę do autora. 15/20 to już sukces
20 lis 2024
Powieści kryminalne cieszą się niezmienną popularnością wśród czytelników na całym świecie. Polacy uwielbiają skandynawskie kryminały, ale jeszcze bardziej te rodzime. Znasz? Czytasz? Sprawdź się w naszym nowym quizie literackim.
Przeliczenie 150 000 emerytur. Kolejny wyrok sądu okręgowego bez publikacji wyroku TK z czerwca 2024 r.
20 lis 2024

Pech emerytki polegał na tym, że nie wiedziała o tym jak poważne konsekwencje będzie miało opóźnienie przez nią przejścia na emeryturę (spóźniła się o 8 miesięcy). Pobierała od 2009 r. emeryturę wcześniejszą. Zamiast przejść na emeryturę powszechną (60 lat w 2012 r.) zrobiła to w 2013 r. W efekcie ma do dziś obniżoną wysokość tej emerytury o świadczenia wypłacone w czasie emerytury (tej wcześniejszej). Kilkanaście miesięcy pozbawiło jej istotnej części comiesięcznej emerytury (tej powszechnej). Podstawa obliczenia emerytury została pomniejszona o 48833,57 z

QUIZ. Pytania z finału ostatniego odcinka "Jeden z dziesięciu". Na ilu z 20 pytań się wyłożysz?
20 lis 2024
Teleturniej "Jeden z dziesięciu" to wciąż najchętniej oglądany program w TVP. Tadeusz Sznuk od ponad 30 lat zadaje pytania uczestnikom. W finale ostatniego odcinka również nie brakowało tych, które były banalne, ale i tych nieco podchwytliwych. Spróbujcie się z nimi zmierzyć.
Sankcja kredytu darmowego: ważny wyrok TSUE w sprawie RRSO. Radca prawny wyjaśnia jakie ma znaczenie dla polskich konsumentów (kredytobiorców)
19 lis 2024

Czym jest sankcja kredytu darmowego i jakie znaczenie ma to orzeczenie dla kredytobiorców w Polsce? Rozmawiamy z Stanisławem Rachelskim, radcą prawnym, ekspertem w dziedzinie prawa finansowego i kredytowego, o wyroku TSUE w sprawie C-714/22. Wyrok ten dotyczy błędnego wskazania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) i jego konsekwencji dla konsumentów. 

80% dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego
19 lis 2024

80 proc. dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jak skorzystać z dofinansowania? Komu przysługuje dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego? Co powinien zawierać wniosek?

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki
19 lis 2024

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki. Dane biometryczne stanowią głęboką ingerencję w prywatność, a ich przetwarzanie może stanowić poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób, których dane dotyczą. Kiedy można je przetwarzać?

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”
19 lis 2024

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera
19 lis 2024

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...