Senackie poprawki do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych
REKLAMA
REKLAMA
Senat zaproponował poprawki do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych
Senat przyjął w piątek ustawę o kasach zapomogowo-pożyczkowych proponując do niej poprawki. Ustawa reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas u pracodawców. Senackie poprawki trafią teraz do Sejmu.
REKLAMA
Senat przyjął ustawę wraz z poprawkami jednomyślnie, głosami 98 senatorów.
REKLAMA
Większość z poprawek, które wcześniej zaproponowała senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, ma charakter precyzujący zapisy przyjęte przez Sejm. Uściślono m.in., że siedzibą i adresem kasy zapomogowo-pożyczkowej są siedziba i adres pracodawcy, u którego została ona utworzona.
Doprecyzowano też, że kasy zapomogowo-pożyczkowe mogą powstawać w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. W wersji przyjętej przez Sejm była mowa wyłącznie o straży pożarnej, tymczasem w przypadku ochotniczych straży pożarnej nie jest możliwe tworzenie kas, ponieważ nie występuje tam zatrudnienie strażaków.
Dodano też zapis stanowiący, że członkiem zarządu lub komisji rewizyjnej nie może być osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych
REKLAMA
Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania tych instytucji u pracodawców. W ustawie określono zasady kontroli nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi u pracodawcy, u którego nie działają związki zawodowe. Według autorów przepisów, obecnie zasadą jest, że kontrolę nad kasami sprawuje działająca u pracodawcy zakładowa organizacja związkowa. W sytuacji, gdy taka organizacja nie działa, kontrolę nad kasami sprawować będzie rada pracowników, a w razie jej braku - reprezentacja osób wykonujących pracę zarobkową wyłoniona w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
Wprowadzono również przepisy, które rozstrzygają o losach kas zapomogowo-pożyczkowych w razie zmiany struktury organizacyjnej pracodawcy (np. połączenia lub podziału czy likwidacji). W takiej sytuacji walne zebranie członków będzie musiało podjąć uchwałę o dostosowaniu struktury organizacyjnej i statutu kas do struktury organizacyjnej pracodawcy.
Uzupełniono i doprecyzowano przepisy dotyczące m.in.: zasad udzielania pożyczki bądź zapomogi (np. szczegółowe określenie zasad poręczenia pożyczki), pokrywania kosztów działania międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej, możliwości podjęcia uchwały o likwidacji kasy zapomogowo-pożyczkowej z własnej inicjatywy walnego zebrania członków, zasad dokonywania rozliczeń kwestii majątkowych w razie likwidacji kasy zapomogowo-pożyczkowej.(PAP)
Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ mmu/
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA