Dziecięcy Telefon Zaufania - co to jest?
REKLAMA
REKLAMA
Rzecznik praw dziecka promuje Dziecięcy Telefon Zaufania
Do skorzystania z pomocy ekspertów Dziecięcego Telefonu Zaufania pod numerem telefonu 800-12-12-12 lub na czacie na brpd.gov.pl zachęca rzecznik praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
REKLAMA
W komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP czytamy, że "pandemia i długie miesiące izolacji spotęgowały problemy emocjonalne dzieci i młodzieży".
"Wzrosło poczucie zagubienia, bezsilność wobec przemocy w internecie, pojawiła się depresja. Dlatego tak ważne jest teraz wsparcie dla młodych ludzi, aby ich dramaty nie kończyły się tragicznie" – podkreślił Pawlak.
Zaznaczył, że pod darmowym numerem 800-12-12-12 i na czacie na brpd.gov.pl czekają eksperci gotowi udzielić wszelkiej pomocy.
"Jeśli Ty albo Twoi znajomi staliście się ofiarami przemocy albo celem hejtu; jeśli zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela albo nie masz po prostu z kim pogadać; jeśli myślisz, że wszystko straciło sens… Nie czekaj, zadzwoń na numer Dziecięcego Telefonu Zaufania 800-12-12-12 albo napisz na naszym czacie na stronie brpd.gov.pl" – zachęcił RPD.
Dziecięcy Telefon Zaufania - jak uzyskać pomoc?
REKLAMA
Poinformował, że telefon i czat są czynne całą dobę, także w nocy, w święta i weekendy. "Czekają tam specjaliści, prawnicy i psycholodzy, którzy pomogą, porozmawiają i wskażą drogę wyjścia z kłopotów. Telefon i czat są darmowe i anonimowe" – zastrzegł.
"Jeśli nie będziecie chcieli, to nikt się o tej rozmowie nie dowie. Ani rodzice, ani szkoła. Nie czekajcie, pozwólcie sobie pomóc. To naprawdę działa" – przekonuje cytowany w komunikacie Pawlak.
Poinformował, że na potrzeby kampanii społecznej promującej działalność Dziecięcego Telefonu Zaufania powstały spoty filmowe. Pierwszy z nich można oglądać w Telewizji Polskiej, na stronie www.brpd.gov.pl i w mediach społecznościowych – na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
"Jest to historia nastolatki dręczonej przez anonimowych hejterów i przez znajomych, którzy ją obrażają i poniżają. Nienawistne, obraźliwe wypowiedzi dosłownie przygniatają przerażoną dziewczynę, a przedstawieni w formie animowanych postaci rodzice nie mają dla niej czasu, próbując odepchnąć od siebie córkę wraz z jej problemami. Na szczęście nastolatce udaje się rozbić górę atakujących ją agresywnych słów, bo ratunkiem jest dla niej Dziecięcy Telefon Zaufania – 800-12-12-12" – czytamy w komunikacie.
Pawlak poinformował, że bezpłatna infolinia czynna jest od 2008 r. Obecnie jej działalność została rozszerzona na całą dobę i uruchomiony został czat internetowy. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
żu/ joz/
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA