Tarcza prawna - jakie zmiany w pierwszym etapie?
REKLAMA
REKLAMA
MRPiT: prace nad pierwszym etapem Tarczy prawnej zostały zakończone - jest projekt ustawy
Prace nad pierwszym etapem Tarczy prawnej, która ma ułatwić życie obywatelom i działalność przedsiębiorców, zostały zakończone - powiedziała w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Dodała, że projekt ustawy jest gotowy, w maju ruszą konsultacje, a latem trafi do parlamentu.
REKLAMA
REKLAMA
Jak wskazała w czwartek w Sejmie wiceminister, nad tzw. Tarczą prawną przez kilka miesięcy pracowało ministerstwo rozwoju, pracy i technologii oraz międzyresortowy zespół ds. likwidowania barier administracyjnych i prawnych. "W pierwszym etapie prac nad Tarczą przejrzano ponad 150 propozycji zmian, które mają ułatwić życie obywatelom i funkcjonowanie przedsiębiorcom w otoczeniu gospodarczym m.in ze względu na utrudnienia związane z epidemią, ale nie tylko" - dodała.
Jak podkreśliła Kornecka, mają to być zmiany o charakterze uniwersalnym. Dodała, że zmiany będą ewolucyjne i będą wprowadzane etapami, pierwszy etap został zakończony w resorcie, a 31 marca br. do wpisu wykazu prac legislacyjnych rządu, ministerstwo rozwoju złożyło projekt ustawy o likwidowaniu barier administracyjnych i prawnych mających wpływ na funkcjonowanie obywateli i przedsiębiorców.
Tarcza prawna - jakie ułatwienia?
REKLAMA
Podała, że ustawa przewiduje 5 ułatwień. "Wprowadzenie postępowania uproszczonego i milczącego załatwienia sprawy, wprowadzenie jednoinstancyjności w niektórych postępowaniach administracyjnych, cyfryzacja i automatyzacja procedur oraz inne formy uproszczeń, a także tzw. przepisy covidowe, które są do wprowadzenia na czas pandemii i sprowadzają się np. do przesunięcia w czasie niektórych obowiązków regulacyjnych" - wymieniła.
Wyjaśniła, że m.in w trybie milczącego załatwienia sprawy możliwe będzie uzyskanie uprawnień przewodnika górskiego, w postępowaniu będzie można uzyskać np., zezwolenie na hurtową sprzedaż alkoholu, czy otrzymać książeczkę żeglarską. W ramach cyfryzacji np. postepowania o przyznanie stypendiów studenckich, scaleniowe dot. funduszy inwestycyjnych, a także dalsze reformy w kierunku cyfryzacji procesu budowlanego, przewidujące m.in. system kar za nieterminowe wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
"Szacujemy, że w maju projekt trafi do konsultacji, a latem pod obrady parlamentu. Kolejne odsłony Tarczy prawnej będą się pojawiać w cyklach kwartalnych" - dodała. (PAP)
autorka Longina Grzegórska-Szpyt
lgs/ je/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat