REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r.?

Redakcja
Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r.?/Fot. Shutterstock
Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r.?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r. zostaną przedłużone? Czy będą dotyczyły całego kraju?

Obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r.

Plany rządu dotyczące nowych obostrzeń przedstawił podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

REKLAMA

Szef resortu zdrowia mówił o trudnej sytuacji w służbie zdrowia. Zdaniem ministra w kwestii zajętych łóżek najtrudniejsza sytuacja jest na Śląsku. Jak przekonywał, konsekwencje zwiększonej mobilności w okresie świątecznym będą widoczne dopiero w przyszłym tygodniu.

Co z obostrzeniami?

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa zostaną przedłużone do 18 kwietnia 2021 r.

W przyszłym tygodniu zostaną podjęte kolejne decyzje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, iż zamknięte pozostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2. Lockdown obejmie też centra i galerie handlowe z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Ponadto w placówkach handlowych nadal będą obowiązywały limity:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Limity osób zostały przewidziane również dla miejsc kultu religijnego. Na 1 osobę powinno przypadać 20 m2. Nadal istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Zakaz działalność nadal obejmuje salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Poza określonymi wyjątkami (sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych) zamknięte są przedszkola i żłobki. Nauka w szkołach odbywa się zdalnie. Zamknięte pozostaną hotele (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych), a także teatry, kina czy muzea.

Majówka w 2021 r. a obostrzenia

Minister odniósł się również do kwestii weekendu majowego.

Zdaniem ministra należy się spodziewać, iż podczas majówki również będą obowiązywały obostrzenia. O ich skali rząd będzie informował w przyszłych tygodniach.

Wakacje 2021 r. – co z obostrzeniami?

Niedzielski podkreślał, iż najważniejszym kryterium podejmowanych decyzji w tej chwili staje się kwestia obłożenia infrastruktury. To jak spędzimy wakacje – zdaniem ministra - zależy od momentu pandemii, w którym się znajdziemy.

Źródło: Infor.pl, gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

REKLAMA

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

REKLAMA

Renta wdowia z ograniczeniami. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia?

Renata wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Prawo do renty będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Jednak są pewne ograniczenia. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu?

Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA